wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wystawa – wspomnienie o Andrzeju Waligórskim, satyryku, twórcy Studia 202

Wystawa poświęcona Andrzejowi Waligórskiemu, satyrykowi, poecie, twórcy Studia 202 www.wroclaw.pl
Wystawa poświęcona Andrzejowi Waligórskiemu, satyrykowi, poecie, twórcy Studia 202

Satyryk, poeta, dziennikarz, twórca m.in. cyklu „Rycerze” i Studia 202 – Andrzej Waligórski jest bohaterem wystawy plenerowej „Hej, szable w dłoń” na ulicy Świdnickiej. To zbiór wspomnień o wspaniałym wrocławskim artyście.

Reklama

Miał talent i olbrzymią łatwość pisania. Był nieocenionym przyjacielem. Troskliwym mentorem dla stawiających pierwsze kroki w trudnej sztuce kabaretowej – na prezentację osiągnięć artystycznych i życiowych Andrzeja Waligórskiego składają się przede wszystkim wspomnienia przyjaciół i współpracowników oraz teksty satyryka.

Studio 202 i inni

Andrzej Waligórski był autorem słów do około tysiąca piosenek, w tym do wykonywanej przez Tadeusza Chyłę „Ballady o cysorzu”. Stworzył postać Dreptaka, był także autorem satyrycznego słuchowiska radiowego „Rycerze” – parodii Sienkiewiczowskiej „Trylogii”, z której pochodzi zawołanie „Hej, bracia, szable w dłoń”.

Kierował radiowym magazynem rozrywki Studio 202, z którego wykluł się popularny wrocławski kabaret Elita. Współpracował z dziennikarką i satyryczką Ewą Szumańską, artystami kabaretowymi: Jerzym Skoczylasem, Janem Kaczmarkiem, Leszkiem Niedzielskim i Stanisławem Szelcem.

Na wystawie są także próbki z liczącej tysiące kolekcji wierszy, piosenek i felietonów.

Odważny mąż

Na basenie zwanym Morskie Oko

Pewien pan nazwał żonę wywłoką

A chociaż był na gazie

Wiadomo w każdym razie,

Że mniej bał się jej, niż Kiki Koko.

Wystawa oraz tablica pamiątkowa poświęcona Andrzejowi Waligórskiemu przy ul. Krupniczej przygotowanej zostały z okazji 30 rocznicy śmierci artysty.

Wystawa na ul. Świdnickiej do obejrzenia do 15 maja.

Tagi:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama