wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wyprawka Wrocławska i Wsparcie na Starcie od tego roku we Wrocławiu

Baby Boxy czekają w Urzędzie Stanu Cywilnego i we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego, fot. mawi

Każdego roku rodzi się we Wrocławiu ok. 10 tys. dzieci. Od 2019 r. będą witane Wyprawką Wrocławską. W kwietniu br. najprawdopodobniej wejdzie też w życie program Wsparcie na Starcie, czyli jednorazowy zastrzyk finansowy dla wszystkich rodzin, w których urodzą się co najmniej bliźnięta. Oba przedsięwzięcia Jacek Sutryk zawarł w programie 100 zadań na 100 pierwszych dni swojej prezydentury.

Reklama

– Wyprawka na powitanie nowych mieszkańców naszego miasta ma stać się swoistym symbolem przywiązania do miejsca swojego urodzenia – przyznał prezydent Sutryk podczas spotkania we Wrocławskim Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie 31 stycznia br. zostały zaprezentowane dwa projekty, które dotyczą bezpośrednio nowo narodzonych wrocławian i ich rodzin.

Wyprawka dla każdego dziecka

O pierwszym przedsięwzięciu opowiedział i wspólnie z prezydentem Sutrykiem zaprezentował jego „składowe” zastępca dyrektora ds. kampanii miejskich WCRS, Łukasz Łaskawiec:

– Pakiet wyprawki składa się z części prezentowej i informatora, w którym zawarte są wszystkie niezbędne dane i informacje, m.in. o świadczeniach rodzinnych, żłobkach i klubach dziecięcych, miejscach rozwoju dla rodziców i wrocławskiej ofercie kulturalnej. Drobne prezenty zaś i gadżety to: list gratulacyjny skierowany do rodziców i podpisany przez prezydenta miasta, ciepły kocyk, maskotka – przedstawiająca oczywiście krasnala, niemowlęce body, pierwsza książeczka do czytania przez rodziców i broszura „Na dobry początek” z kartą biblioteczną Miejskiej Biblioteki Publicznej – wyliczał dyrektor Łaskawiec.

Wyprawką Wrocławską zostaną obdarowane zarówno dzieci, których miejscem urodzenia jest Wrocław, jak i te, które przyszły na świat w innym miejscu, ale ich rodzice czy opiekunowie żyją i płacą podatki w stolicy Dolnego Śląska.

Można ją będzie odbierać w USC wraz z odpisem aktu urodzenia dziecka albo we Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Dominikańskim – to dla dzieci urodzonych poza naszym miastem. Wszystkie szczegóły można znaleźć również na stronie WCRS.

31 stycznia br. pierwsze Baby Boxy trafiły do trzech wrocławskich rodzin. Jedną z nich prezydent Jacek Sutryk wręczył mamie małej Zuzi.

Wsparcie na Starcie dla wieloraczków

Na marcowej sesji Rady Miejskiej zostany poddany ocenie i głosowaniu radnych projekt uchwały, nazwanej Wsparcie na Starcie.

– To, w skrócie rzecz ujmując, takie miejskie becikowe dla tych wszystkich rodziców, którym urodziły się albo zostały adoptowane co najmniej bliźniaki. Dodatkowe wsparcie – właśnie na starcie – wyniesie 2000 zł na każde dziecko, bez względu na dochody rodziców. Wierzę, że radni miejscy podzielą naszą troskę o wrocławskie rodziny i poprą uchwałę – mówił prezydent Sutryk.

Rocznie we Wrocławiu ok. 50 rodzin oczekuje przyjścia na świat dzieci, pochodzących z ciąż mnogich.

– Między innymi do naszego ośrodka trafiały już od dawna informacje o potrzebie wsparcia dla rodzin, w których nagle pojawiało się kilkoro dzieci. Przyjrzeliśmy się bliżej temu zjawisku i zapadła decyzja o dołożeniu kolejnego elementu do polityki rodzinnej miasta, katalogu świadczeń, czyli Wsparcia na Starcie. Mimo że uchwała wejdzie w życie w kwietniu, jest już w trakcie konsultacji społecznych – wyjaśniła Anna Józefiak-Materna, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (fot. powyżej).

Należy się spodziewać, że radni nie zablokują wrocławskiego „becikowego” i rodzice wszystkich urodzonych po 1 stycznia 2019 r. w naszym mieście bliźniaków, trojaczków itd. zostaną – niezależnie od wysokości swoich miesięcznych dochodów – beneficjentami nowej miejskiej inicjatywy. 

Operatorem tego świadczenia, tak jak wszystkich innych, skierowanych do rodzin, będzie MOPS i jego Dział Świadczeń Rodzinnych przy ul. Namysłowskiej. Wnioski o to świadczenie są na razie niedostępne i będzie tak do czasu, nim uchwała Wsparcia na Starcie nie nabierze mocy prawnej.

Wyprawce Wrocławskiej patronuje oczywiście wrocławski krasnal

Wrocławska Rodzina Plus

Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW, przypominała podczas spotkania w USC, że wrocławskie rodziny wielodzietne, posiadające wieloraczki (trojaczki, czworaczki), od ich narodzin do ukończenia pierwszego roku życia, mogą korzystać ze specjalnego programu wspomagającego opiekę nad takimi maluchami.

Mogą np. korzystać z pomocy rzeczowej – czyli wypożyczalni wózków, gondol czy monitorów oddechu dla niemowląt.

– Dodatkowo rodzice mogą liczyć na wsparcie edukatorów i koordynatora programu, który działa przy Wrocławskim Centrum Zdrowia, a także z dodatkowych godzin opiekuńczych, zwłaszcza jeśli przed przyjściem na świat trojaczków w rodzinie były już inne dzieci. Tu można wnioskować o pomoc wykwalifikowanej opiekunki – dodała dyrektor Nyczak.

W 2018 r. we Wrocławiu były dwie rodziny, które skorzystały z tego miejskiego programu. O jego szczegóły również można pytać w MOPS-ie.

Każdego roku w naszym mieście średnio dwie-trzy rodziny witają na świecie trójkę potomstwa naraz.

Zdjęcia: mawi

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama