3. Edukacja
  5. Wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Są jeszcze wolne miejsca

Wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Są jeszcze wolne miejsca

Monika Dubec,

Wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Są jeszcze wolne miejsca źródło: PEXELS
Wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Są jeszcze wolne miejsca

Znane są już wyniki naboru do wrocławskich szkół ponadpodstawowych po pierwszej turze. Chęć nauki w szkołach w stolicy Dolnego Śląska zadeklarowało, ponad 7,5 tys. uczniów, z czego ponad 3,3 tys. to uczniowie spoza Wrocławia. W różnych typach placówek jest jeszcze ponad 420 wolnych miejsc.

Lista wolnych miejsc w szkołach ponadpodstawowych

dane z 3 sierpnia 2021 r.

Lista w formacie pdf

Woulne miejsca w szkołach ponadpodstawowych, dane z 3 sierpnia from Wroclaw

Wrocławskie szkoły podstawowe opuszcza w tym roku 5240 uczniów. Czeka na nich prawie 7 tys. miejsc w szkołach różnego typu: liceach, technikach i szkołach branżowych. Teraz czas, by potwierdzali wolę nauki w szkołach, do których się zakwalifikowali. Pełne wyniki pierwszego naboru poznamy 2 sierpnia. Potem rozpocznie się nabór uzupełniający.

– Wrocław jest atrakcyjnym miastem do nauki także dla uczniów z regionu. Pamiętając o tym, w tym roku ponownie zwiększyliśmy liczbę miejsc dostępnych w rekrutacji. Po pierwszym naborze mamy jeszcze ponad 400 wolnych miejsc. Jednocześnie mamy grupę ponad 800 uczniów, którzy nie dostali się do swoich wymarzonych placówek. Często decydowała o tym wysoko postawiona poprzeczka przez najlepsze w mieście szkoły – tłumaczy Ewa Szczęch, dyrektora Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych w  Urzędzie Miejskim we Wrocławiu.

Do 30 lipca uczniowie powinni potwierdzić chęć nauki w szkołach, do których się dostali. Każdego roku z tej możliwości rezygnuje kilkaset osób – w ubiegłym roku było to ponad 630 uczniów.

– Często to uczniowie z miast w regionie, dla których aplikowanie do wrocławskich szkół jest swoistym sprawdzianem umiejętności. Finalnie wybierają jednak naukę w swoich powiatach. Do tego dochodzą uczniowie wrocławscy, którzy decydują się podejmować naukę np. w Warszawie czy Krakowie, szkołach prywatnych bądź za granicą – dodaje Ewa Szczęch.

Kolejne etapy - daty

• Do 30 lipca (do godz. 15.00) uczniowie, którzy zakwalifikowali się do danej szkoły, powinni składając w niej oryginały dokumentów, potwierdzić wolę nauki.
  • Brak złożenia dokumentów jest równoznaczny ze zwolnieniem miejsca w placówce dla kolejnych uczniów.
  • Uczniowie zakwalifikowani do techników i szkół branżowych jeszcze do 26 lipca pobierają w szkole skierowania na badania lekarskie.
  • Do 3 sierpnia Kuratorium Oświaty i szkoły opublikują informację o liczbie wolnych miejsc i 3 sierpnia rozpocznie się nabór uzupełniający. Lista wolnych miejsc będzie też dostępna na stronie rekrutacji.
  • Do 5 sierpnia uczniowie będą składać podania (wnioski) do szkół, w których zwolnią się miejsca po 1 naborze.
  • 16 sierpnia komisje rekrutacyjne ogłoszą listy kandydatów zakwalifikowanych w naborze uzupełniającym.

Czytaj też: Wakacyjne remonty szkół [WIDEO]

W chwili obecnej, najważniejsze, aby uczniowie potwierdzili chęć nauki. Liczby będą się zatem zmieniać z dnia na dzień. Mamy jednak ponad 420 wolnych miejsc i wieloletnia praktyka pokazuję, że dla wszystkich będą miejsca – podkreśla Ewa Szczęch.

Wszystkie szczegółowe informacje oraz harmonogram jest dostępny na stronie rekrutacji: www.rekrutacje.edu.wroclaw.pl