Na murze znajdującym się w ogrodzie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 powstaje wyjątkowe dzieło stworzone przez studentów pierwszego roku Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Jestem dumny z tego, że potrafimy międzypokoleniowo ze sobą rozmawiać, współpracować, pokazywać też różnorodność i inność, bo na tym muralu obok polskich motywów będą motywy południowoamerykańskie. Widać, że samo jego tworzenie sprawia wszystkim dużo radości. Jest to już kolejny projekt Akademii Sztuk Pięknych tworzony z wrocławską placówką i bardzo się z tego cieszę.Ryszard Kessler, wiceprezydent Wrocławia
Kolory, integracja i współpraca
Placówka przy ul. Składowej jest szkołą i przedszkolem z oddziałami integracyjnymi. Uczą się tam m.in. dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego, dzieci z rodzin wielodzietnych, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych oraz mniejszości narodowych.
Barwna realizacja inspirowana kulturą polską i meksykańską ma nie tylko upiększyć przestrzeń szkoły, ale także podkreślić jej integracyjny charakter i wartości, które na co dzień budują szkolną społeczność.
Ten mural idealnie wpisuje się w misję naszej szkoły i w wartości, które przekazujemy uczniom i dzieciom każdego dnia. Uczymy ich przede wszystkim otwartości, tolerancji, wzajemnego szacunku, ale też współpracy między sobą, mimo wielu różnic. Bardzo się cieszę, że studenci zauważyli panującą u nas w placówce - dobrą, ciepłą, radosną - atmosferę. Jesteśmy z tego powodu ogromnie wzruszeni.Renata Kałwa, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 we Wrocławiu
– Mural, jak będzie gotowy, stanie się nie tylko piękną ozdobą ogrodu, ale będzie też miejscem, gdzie będzie budowane poczucie bezpieczeństwa, gdzie każdy uczeń będzie się czuł dobrze, będzie mógł być sobą, będzie mógł budować relacje i będzie zawsze akceptowany – dodaje dyrektor.
Praca na zaliczenie z korzyścią dla wszystkich
Mural powstaje jako wspólna realizacja malarska, bez podziału na indywidualne fragmenty przypisane konkretnym osobom. Studenci – Jagoda Kubicka, Aleksandra Mądrala, Samuel Daza Silva i Hanna Filus – pracują razem na jednej powierzchni, stale konsultując pomysły i wzajemnie uzupełniając swoje style.
Jest to projekt oparty na elementach polskiego folkloru z motywami charakterystycznymi dla sztuki meksykańskiej - ornamentalnością, intensywną kolorystyką oraz symboliką natury i wspólnoty. Każdy z nas włożył w niego cząstkę siebie tak, by tworzył on wspólnie piękną, wspólną historię. Jeśli chodzi o to miejsce, to od razu, kiedy weszliśmy w mury tej szkoły, poczuliśmy bardzo dobrą aurę. Jest tu dużo życzliwości, otwartości i troski o drugiego człowieka. Chcemy, żeby ten mural właśnie te emocje pokazywał. Żeby wywoływał uśmiech i sprawiał dzieciom radość.Aleksandra Mądrala, studentka ASP
– Folklor polski i meksykański mają różne cechy, ale gdy je połączymy, dobrze razem pracują. Mural będzie kolorowy, będzie miał różne wzory. Można na nim zobaczyć między innymi kwiaty, które kojarzą nam się głównie z polskim folklorem, ale są też na przykład zwierzęta, jak koty i małpki, które nawiązują do Meksyku – dodaje Samuel Daza Silva, który pochodzi z Kolumbii.
Młodzi artyści wykorzystują podczas pracy niekonwencjonalne techniki malarskie, szablony o różnych strukturach, ciekawe wzory oraz aerograf. Cały proces twórczy potrwa ok. 2 tygodnie.
Takie projekty dają nam świetne możliwości na poznawanie nowych osób, środowisk i dają nam też ogromną szansę na wyrażenie siebie w trochę inny sposób niż na codziennej lekcji w pracowni, gdzie uczymy się na płótnach i na ogromnych kartach rysunkowych. To zupełnie nowe doświadczenie, które szybko pozwala nam się nauczyć pracy w grupie, bo mimo, że może wydawać się to proste na pierwszy rzut oka, tak naprawdę jest ciężką rzeczą. Z wielką przyjemnością i pasją weźmiemy się za każdy kolejny projekt.Hanna Filus, studentka ASP
– Cieszymy się, że możemy tu być i naprawdę jesteśmy wdzięczni, że takie miejsce, jak Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 8 przy Składowej przyjęło nasz projekt i możemy stworzyć tu coś fajnego, co zostanie na długo – dodaje Jagoda Kubicka.
Projekt realizowany jest w ramach zajęć prowadzonych przez prof. Michała Sikorskiego i asystentkę Katarzynę Frankowską z ASP.