wroclaw.pl strona główna Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Posłowie zdecydowali! Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów. Zobacz, kiedy będą wybory samorządowe [29.09.2022]
Na zdjęciu posłowie na sali plenarnej Sejmu RP Sejm RP
Na zdjęciu posłowie na sali plenarnej Sejmu RP

W czwartek, 29 września br. Sejm RP przyjął ustawę wydłużającą kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 231 posłów, przeciw było 209, jeden głos był wstrzymujący. Teraz przyjęta ustawa trafi do izby wyższej polskiego parlamentu i będą nad nią debatować senatorowie

Reklama

Projekt ustawy autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości (za projektem jest tylko klub PiSprzewiduje przedłużenie kadencji samorządu terytorialnego do 30 kwietnia 2024 r. Sejm nie zgodził się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu - za czym byli politycy PO, PSL i Lewicy.

Sejm przyjął ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów. Zobacz, kiedy będą wybory samorządowe

Ustawa ma na celu rozdzielenie dat wyborów parlamentarnych i samorządowych, które zgodnie z kalendarzem wyborczym miały być jesienią 2023 r. 

Posłowie PiS przekonują, że przeprowadzenie w podobnym czasie wyborów parlamentarnych i samorządowych byłoby trudne logistycznie. Opozycja odrzuca te argumenty i mówi wprost - "nie ma żadnych istotnych przesłanek" do przesunięcia wyborów samorządowych o pół roku.

Sejm zdecydował w sprawie przesunięcia wyborów samorządowych

Ustawa o przedłużonej kadencji samorządu terytorialnego przewiduje, że kadencja m.in.: rad gmin, rad powiatów oraz sejmików województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - która upływa 2023 r., będzie trwała do dnia 30 kwietnia 2024 r.

Oznacza to, że kolejne wybory samorządowe odbędą się 31 marca lub 7, 14 albo 21 kwietnia 2024 r. Dokładna data ma być ujawniona w styczniu 2024 roku, po konsultacjach z Państwową Komisją Wyborczą. Teraz przyjęta ustawa trafi do izby wyższej polskiego parlamentu i będą nad nią debatować senatorowie

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl