wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wybory rektorskie na uczelniach: Ogłoszono kandydatów na rektorów

Głosowanie indykacyjne Uczelnianego Kolegium Elektorów Uniwersytetu Wrocławskiego, fot. Magdalena Macula/UWr

Po dwoje kandydatów weźmie udział w wyborach rektorskich na Uniwersytecie Medycznym i Uniwersytecie Przyrodniczym. W sondażowym głosowaniu na Uniwersytecie Wrocławskim elektorzy wskazali najbardziej prawdopodobnych kandydatów na rektora

Reklama

Wybory rektorów na największych wrocławskich uczelniach wchodzą w decydującą fazę. Na części uczelni znane są nazwiska osób, które chciałyby objąć te funkcje. O obsadzie zdecydują w głosowaniu uczelniane kolegia elektorów, w zależności od wielkości uczelni mają od kilkudziesięciu do blisko dwustu członków. To reprezentacje profesorów, pracowników dydaktycznych i administracyjnych, doktorantów oraz studentów.

Na Uniwersytecie Medycznym o fotel rektora zabiega prof. Małgorzata Sobieszczańska, była dziekan Wydziału Lekarskich. Konkuruje z nią prof. Piotr Ponikowski, kardiolog, prorektor uczelni ds. nauki, a od grudnia 2019 r. pełniący obowiązki rektora.

Swoje pomysły na funkcjonowanie uczelni przedstawią podczas otwartego spotkania 31 marca. Wybory rektorskie zaplanowane są na 3 kwietnia.

Dwóch uczonych startuje także w wyścigu rektorskim na Uniwersytecie Przyrodniczym. To prof. Jarosław Bosy, obecny prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą, oraz prof. Krzysztof Kubiak, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Otwarta dla wszystkich debata kandydatów odbędzie się 12 marca o godz. 14 (centrum Naukowo-Dydaktyczne, aula Jana Pawła II, pl. Grunwaldzki 24a). O tym, kto będzie zarządzał uczelnią przez kolejne cztery lata dowiemy się 16 marca.

Sondaż uniwersytecki

Pierwsze spotkanie mają za sobą elektorzy na Uniwersytecie Wrocławskim. W poniedziałkowym głosowaniu indykacyjnym – to rodzaj sondażu, badania popularności potencjalnych kandydatów, wskazano dziewięć osób. Jego wynik nie ma formalnego wpływu na ostateczne rozstrzygnięcie.

Najwięcej osób oddało głosy na prof. Karola Kiczkę, dziekana Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii. Wskazało go 85 elektrów. Prof. Przemysława Wiszewskiego, dziekana Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych poparło 50 elektorów.

Wśród potencjalnych kandydatów na rektora znaleźli się także: prof. Bogusław Pawłowski (21 głosów), dr hab. Tomasz Jurdziński, prof. UWr (15 głosów), prof. Iwona Bartoszewicz (3 głosy), a po jednym głosie uzyskali: prof. Piotr Biler, dr hab. Leszek Pułka, prof. UWr, prof. dr hab. Michał Tomczak, prof. Eugeniusz Zych.

Oficjalna lista kandydatów ogłoszona zostanie 4 marca. Debata z ich udziałem zaplanowana jest na 16 marca (godz. 11), a o obsadzie funkcji rektora elektorzy zdecydują w głosowaniu 20 marca.

Fot. Magdalena Marcula/UWr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama