wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Pobierz najnowszą edycję wrocławskiego informatora dla osób niepełnosprawnych

Prezentacja drugiej edycji WROMIK-a, źródło: www.wroclaw.pl

We Wrocławiu dostępna jest już druga edycja WROMIK-a – Wrocławskiego Informatora Możliwości i Korzyści dla osób z niepełnosprawnościami. Co zawiera i gdzie można go dostać?

Reklama

WROMIK to kompendium wiedzy o możliwościach, jakie osobom z niepełnosprawnościami oferuje Wrocław. Przy tym jest to pierwsze w Polsce wydawnictwo opracowane zgodnie ze standardami dostępności, także w języku łatwym do czytania (ETR), któremu towarzyszą filmy z lektorem, audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem dla osób niesłyszących (PJM).

– Chcemy ułatwić osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie we Wrocławiu. By były jeszcze bardziej niezależne, a dodatkowo mogły w pełni korzystać z wszelkich atrakcji, jakie są we Wrocławiu – podkreśla Anna Jeżowska-Siwek z Fundacji „Promyk Słońca”, realizatora książkowej edycji WROMIK-a.

Ponad 100 instytucji i 70 organizacji

We WROMIK-u, który można otrzymać bezpłatnie, opisane są m.in.: ponad 100 instytucji, obiektów i wydarzeń podzielonych na poszczególne kategorie. Każde z miejsc i wydarzeń jest szczegółowo opisane i zilustrowane piktogramami. WROMIK wymienia także 70 wrocławskich organizacji pozarządowych wspierających osoby z niepełnosprawnościami.

– Ta publikacja to skarbnica wiedzy, która zmniejsza nasze obawy i lęki, co do tego, jak przystosowane dla osób niepełnosprawnych są dane obiekty czy lokale. Cieszę się też, że nie są tam tylko opisane urzędy, ale także miejsca kultury i rozrywki oraz obiekty sportowe – mówi Agata Roczniak, modelka porusza się na wózku inwalidzkim.

WROMIK – Wrocławskie Informator Możliwości i Korzyści dla osób z niepełnosprawnościami, źródło: www.wroclaw.pl

To już druga edycja tej publikacji.

– Nowy WROMIK jest dużo obszerniejszy, zawiera też więcej informacji niż poprzedni. Nowością jest każe wydanie WROMIK-a w tzw. języku łatwym, czyli prosty tekst i duża czcionka – opowiada Andrzej Mańkowski,  zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Świadczeń we Wrocławiu.  

Także dla opiekunów

WROMIK jest również idealną pomocą dla rodziny, opiekunów czy asystentów osoby niepełnosprawnej. Ułatwia planowanie wycieczek czy wyjść do urzędu.

– Mam syna, który nie słyszy. I on, jak wszyscy nastolatkowie, chce być samodzielny. Tak książka, a w szczególności materiały wideo, z pewnością mu to ułatwią. Też i ja szybciej i łatwiej moge mu pomóc – przyznaje Anna Brzegowa-Jabczyk.

Wydawnictwu towarzyszy 16 przygotowanych przez Fundację KATARYNKA filmów z lektorem, audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem w języku migowym – PJM, umieszczonych na kanale YouTube:

Gdzie można dostać WROMIK?

WROMIK wydany został przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu we współpracy z Fundacjami „Promyk Słońca” i KATARYNKA.

Drukowany informator w wersji podstawowej oraz z tekstem łatwym do czytania i rozumienia (ETR) można otrzymać bezpłatnie w następujących miejscach:

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu, ul. Strzegomska 6, Dział Adaptacji Osób Niepełnosprawnych, pokój 25 (parter),
  • Fundacja „Promyk Słońca”, ul. Swobodna 8a, pokój 504 (V piętro),
  • Wrocławski Punkt Informacji dla Osób Niepełnosprawnych, ul. Psie Budy 14/15 lok 1 A, Wrocław.

Pobierz WROMIK w formacie pdf

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama