wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 12°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławskie uczelnie dostały olbrzymie pieniądze na rozwój badań

Stary Kampus Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, fot. Tomasz Walków

W programie MNiSW na 30 projektów badawczych i rozwojowych przeznaczono ponad 326 mln zł. Wśród beneficjentów są Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Ekonomiczny

Reklama

Intencją pomysłodawców programu zatytułowanego „Regionalne Inicjatywy Doskonałości” jest wsparcie rozwoju szkół wyższych wyróżniających się w danym regionie kraju. Głównym narzędziem tego procesu mają być badania naukowe. W konkursie do dofinansowania wybrano 30 projektów, z Dolnego Śląska wskazano dwie uczelnie.

Uniwersytet Medyczny otrzyma 11 mln 998 tys. zł (to jedna z najwyższych sum, które przyznano poszczególnym uczelniom). Władze UMW przeznaczyły je na trzy zadania.

Sukces neurochirurgów procentuje

Po pierwsze, na powołanie Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Zaawansowanych Terapii Komórkowych. To uczelniana struktura, której powstanie zostało zainspirowane sukcesem neurochirurgów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Pacjentowi z uszkodzonym rdzeniem kręgowym wszczepiono komórki z opuszki węchowej. Ten zabieg oraz intensywna rehabilitacja sprawiły, że mężczyzna odzyskał częściowe czucie w nogach. Dzisiaj zespół pod kierunkiem dr. hab. Pawła Tabakowa – z udziałem specjalistów kilku dziedzin (także z zakresu biologii) zamierza pracować nad rozwojem tej metody.

Zobacz także: Blisko 40 mln zł na projekty badawcze dla wrocławian

Po drugie, pieniądze z Ministerstwa Nauki uczelnia chce przeznaczyć na wsparcie naukowców, którzy prowadzą na tyle obiecujące badania, że zostaną one dostrzeżone w Europie. Dotyczy to także autorów publikacji w liczących się wydawnictwach naukowych.

Trzecim zadaniem jest budowa Uniwersyteckiego Centrum Badań Klinicznych. – To instytucja, która ma służyć wsparciu przede wszystkim badań niekomercyjnych – zapowiada Monika Maziak, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Medycznego.

Granty dla młodych uczonych

Uniwersytet Ekonomiczny dostał 10 mln 721 tys. zł na „Program doskonałości naukowo-badawczej INTEREKON”. I w tym przypadku ministerialne fundusze przeznaczono na realizację kilku celów.

- Cel główny projektu INTEREKON zostanie zrealizowany w obszarach badań, wpisujących się w konkretne specjalności naukowe zespołów badawczych oraz regionalne inteligentne specjalizacje: sieci współpracy, łańcuchy logistyczne i ekosystemy biznesu, FinTech i Big Data, bioekonomia, ekonomia społeczna (pracy), ekonomia rozwoju, przedsiębiorczość i innowacje – informuje Jolanta Nowacka z Uniwersytetu Ekonomicznego.

W ramach INTEREKON zostaną uruchomione ścieżki finansowania badań prowadzonych przez zespoły badawcze w formie:

  • Programu Inter TEAM. Obejmuje on innowacyjne projekty badawcze w zespołach interdyscyplinarnych oraz projekty flagowe. To ostatnie zadanie zakłada np. wsparcie finansowe badań prowadzonych przez nowe zespoły badawcze złożone z pracowników z różnych dyscyplin i specjalności naukowe;
  • Programu YOUNG Researcher. To system grantów dla młodych do 35. roku życia oraz wspieranie ich funkcjonowania w środowisku międzynarodowym;
  • Programu MINIGRANTY. To granty dla naukowców w istniejących zespołach badawczych na realizację pojedynczych zadań naukowych, w charakterze finansowego wsparcia badań wstępnych i zasadniczych o wysokim znaczeniu dla rozwoju dyscyplin nauk ekonomicznych.
  • Organizacji szkoleń dla pracowników naukowo-dydaktycznych oraz wdrożenie innych innowacyjnych form wsparcia badań służących poprawie jakości prowadzonych badań.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama