wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławskie fontanny rozpoczynają nowy sezon

Fontanna na pl. Jana Pawła II – alegoria Walki i Zwycięstwa, fot. T.Hołod

Od początku kwietnia sukcesywnie uruchamiane są wrocławskie fontanny. Po prawie półtorarocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, działa ich na razie pięć. W pozostałych woda tryśnie po usunięciu usterek.

Reklama

Obecnie, w pełni funkcjonują miejskie fontanny na: pl. Gołębim w Rynku,  pl. Solnym,  pl. Jana Pawła II, pl. Orląt Lwowskich i ul. Oławskiej.

– Uruchamiamy fontanny, w miarę postępu prac naprawczych, bo niestety półtora roku bez wody w instalacjach poskutkowało wieloma usterkami. Ujawniły się one po napełnieniu fontann wodą. Teraz pracujemy nad ich usuwaniem – mówi Ewa Mazur, rzeczniczka ZDiUM we Wrocławiu.

Fontanna na pl. Gołębim w Rynku, fot. T.Hołod 

Przypomnijmy, z reguły sezon, kiedy fontanny możemy oglądać w pełnej okazałości, rozpoczyna się 1 kwietnia i trwa do 31 października (uzależnione jest to też od pogody). Jednak w ubiegłym roku, z powodu pandemii, nie były one uruchamiane.

– Według pojawiających się wówczas zaleceń uruchamianie fontann było ryzykowne. Nie tylko ze względu na ograniczenia w zakresie gromadzenia się, ale przede wszystkim ze względu na teorie, które mówiły, że dyspersja cząsteczek wody pomaga w rozprzestrzenianiu się wirusa. Jednak na szczęście teorie te nie znalazły potwierdzenia w rzeczywistości. Dlatego teraz je uruchamiamy – dodaje Ewa Mazur.

Fontanna na pl. Solnym – „Smoki”, fot. T.Hołod 

Pod opieką ZDiUM znajduje się 9 miejskich fontann:

  • na pl. Gołębim w Rynku, nazywana przez mieszkańców fontanną „Zdrój”,
  • na pl. Solnym – „Smoki”,
  • na pl. Uniwersyteckim – Szermierz,
  • na pl. Jana Pawła II – alegoria Walki i Zwycięstwa,
  • na pl. Orląt Lwowskich,
  • na ul. Szewskiej – na skwerze przy kościele p.w. Marii Magdaleny,
  • przy Wybrzeżu Wyspiańskiego,
  • na ul. Oławskiej,
  • na Ryneczku starego Psiego Pola.
Nocne zdjecie fontanny na pl. Gołębim w Rynku, fot. T.Hołod 

Fontanna Multimedialna w maju

Fontanna Multimedialna przy Hali Stulecia ma zostać uruchomiona w maju. W związku z procedurami bezpieczeństwa i sytuacją epidemiczną, a także zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej fontanna pozostanie ogrodzona przez cały sezon. Z użytkowania wyłączona została także mała fontanna.

Wrocławska Fontanna Multimedialna sezon 2021

Eventy / W plenerze / Dla wszystkich
Termin od 21 maja 2021 do 31 października 2021

Miejsce Fontanna Multimedialna we Wrocławiu

Zobacz

– Mam nadzieję, że to ostatnie otwarcie sezonu, w którym tak bardzo ograniczamy działanie jednej z największych atrakcji Wrocławia. Niestety pandemia koronawirusa nie pozostawia nam wyboru – mówi Magdalena Piasecka, prezes Hali Stulecia.

Co z ulicznymi zdrojami?

Uliczne zdroje wody pitnej, które są zarządzane przez MPWiK, nie będą uruchamiane. Na terenie miasta jest ich kilkanaście.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama