4. Wrocławscy seniorzy coraz bardziej aktywni

Zajęcia sportowe, wspólne pikniki, wycieczki do ciekawych miejsc, a przede wszystkim miłe towarzystwo i dużo dobrej zabawy – na to wszystko mogą liczyć starsze osoby, które biorą udział w programie „Wrocławski Trener Senioralny ze Sportową Rodziną”. Przedsięwzięcie to cieszy się coraz większą popularnością.

Program „Wrocławski Trener Senioralny ze Sportową Rodziną” przeznaczony jest nie tylko dla tych, którzy od dawna uprawiają sport, ale przede wszystkim dla jeszcze nieaktywnych starszych osób, pragnących poprawić swoją kondycję fizyczną i samopoczucie. Udział w zajęciach jest bezpłatny i daje im możliwość aktywnie i zdrowo spędzić czas na świeżym powietrzu oraz rozwijać swoje zainteresowania adekwatne do wieku.

Zajęcia w wielu częściach miasta

W ramach programu seniorzy biorą udział w regularnych zajęciach sportowych prowadzonych przez dziesięciu trenerów senioralnych w różnych częściach Wrocławia m.in. na Psim Polu, Jagodnie, Ołbinie, Biskupinie, Kuźnikach oraz Przedmieściu Oławskim. Najczęściej odbywają się one na świeżym powietrzu - w parkach, siłowniach zewnętrznych, obiektach sportowych lub nad rzeką. Jest to m.in. gimnastyka zdrowotna, aerobik, nordic walking czy badminton.

Natomiast w każdą środę w Parku Południowym od godz. 10.00 do 13.00 specjalnie dla seniorów organizowane są „Bule bez bólu”, gdzie mogą się spotkać i w miłym towarzystwie zagrać w popularną grę.

– Na zajęcia może przyjść każdy, nie trzeba się nawet zapisywać – mówi Bogusław Zawisza, koordynator projektu „Wrocławski Trener Senioralny ze Sportową Rodziną”. – Uczestnikom zapewniamy też sprzęt sportowy, jak kijki do nordic walking czy bule. Wystarczą tylko dobre chęci, aby wziąć udział w zajęciach.

Nie narzekają na nudę

W ramach programu „Wrocławskiego Trenera Senioralnego ze Sportową Rodziną” poza zajęciami sportowymi, organizowane są także pikniki oraz festyny. W lipcu odbyły się dwa pikniki w Zatoce Piratów, gdzie seniorzy nie tylko pływali kajakami i rowerami wodnymi, ćwiczyli aerobik, grali w boule i piekli kiełbaski, ale przede wszystkim dobrze się razem bawili. W każdym z nich wzięło udział około 60 osób. Kolejne takie wydarzenie zaplanowano na 29 sierpnia, tym razem na Psim Polu.

W prawie każdą niedzielę odbywają się także festyny rodzinne na wrocławskiej Pergoli, gdzie uczestnicy mogą brać udział w warsztatach nordic walking lub gry w bule, zagrać w badmintona lub gry planszowe, zmierzyć ciśnienie i dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy. Najbliższy taki rodzinny festyn odbędzie się już 8 sierpnia. Natomiast impreza dedykowana specjalnie seniorom będzie miała miejsce 22 sierpnia. Na oba wydarzenia organizatorzy zapraszają między godz. 13.30 a 18.00.

Ponieważ seniorzy zgłaszali, że chcieliby spróbować gry w golfa, od 15 do 20 sierpnia odbędzie się także cykl imprez zarówno dla seniorów, jak i dla dzieci, w Rodzinnym Centrum Golfa City Golf Wrocław na Grabiszynku.

Doceniają wspólnie spędzony czas

Dla seniorów organizowane są także wycieczki m.in. do Ogrodu Botanicznego, Ogrodu Japońskiego, do zamku w Leśnicy czy na kręgielnię. Zwykle we wszystkich wyprawach bierze udział po kilkadziesiąt osób.

– Wszystkie te zajęcia cieszą się coraz większą popularnością – twierdzi Bogusław Zawisza. –  Zauważyliśmy, że pandemia wpłynęła na realizację naszego programu. Znacznie więcej osób pyta o możliwość wzięcia w nim udziału. Wyraźnie widać, że jest większa potrzeba wzajemnych kontaktów, wyjścia z domu. Ludzie bardziej doceniają wspólne spędzanie czasu. Nawet niesprzyjająca pogoda, jak upał czy deszcz, nikomu nie przeszkadza.

Zajęcia w ramach programu „Wrocławski Trener Senioralny ze Sportową Rodziną” prowadzi Wrocławski Szkolny Związek Sportowy. Więcej informacji na temat prowadzonych zajęć i ich terminów można znaleźć na stronie www.trener-osiedlowy.pl w zakładce „Trener Senioralny”.