wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocław w gronie liderów Smart City. Porozumienie z firmą Nokia

Wiceprezydent Jakub Mazur, wiceprezes Nokia TEPS Chris Johnson z podpisanym porozumieniem, pierwszy z prawej Suparno Banerjee, szef Nokii ds. współpracy z sektorem publicznym

W czwartek wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur i Chris Johnson, wiceprezes Nokia TEPS podpisali porozumienie w sprawie rozwijania idei Smart City między Wrocławiem a firmą Nokia. – Dzięki globalnym liderom technologicznym staramy się wejść na ścieżkę rozwoju ogólnoświatową. Pomaga nam w tym firma Nokia i specjaliści z Santa Fe Institute oraz Bell Labs. To bilet do elity światowej, jeśli chodzi o wykorzystanie możliwości Smart City jako platformy i tworzenia nowej jakości, oczywiście, zawsze tylko i wyłącznie dla mieszkańców – podkreśla wiceprezydent Jakub Mazur.

Reklama

Wrocław w ekskluzywnym gronie liderów

Wrocław jest jedynym polskim miastem i pierwszym z pięciu ośrodków na świecie, który został właśnie włączony do grupy liderów koncepcji Smart City. Wszystko za sprawą porozumienia z firmą Nokia, która z pomocą specjalistów z amerykańskich instytutów Bell Labs i Santa Fe Institute (dla których pracują m.in. laureaci Nagrody Nobla w wielu dziedzinach) będzie wdrażała zaawansowane technologie i innowacyjne aplikacje. Mają pomóc w cyfrowej transformacji usług publicznych. 

– Wrocław jest dla nas niezwykle ważnym partnerem - jest to jedno z 5 miast - liderów Smart City na świecie. Nokia chce się stać platformą wymiany zasobów, myśli oraz technologii dla miast, którym idea Smart City jest bliska. Taką platformę chcemy tworzyć właśnie we Wrocławiu. A wszystko to dla jak najlepszej współpracy sektora publicznego i prywatnego - przekonuje Chris Johnson, wiceprezes Nokia TEPS dodając, że Nokia zatrudnia we Wrocławiu ponad 4000 osób, co ma wpływ na intensywną współpracę z samorządem lokalnym. – Jesteśmy za to wdzięczni, ponieważ razem możemy dostarczać kolejne dobre rozwiązania dla miasta oraz jego mieszkańców – podkreśla Chris Johnson.

– Chcemy w pierwszym etapie skupić się na kilku dziedzinach – opiece nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, bezpieczeństwie, także cyberbepieczeństwie, polityce transportowej, zmianach klimatycznych, demograficznych związanch z tym procesem, ale kluczowe jest zauważenie korelacji między wszyskimi obszarami i możliwości tworzenia rozwiązań w których koegzystują i tworzą wartość dodaną – wymienia wiceprezydent Jakub Mazur.

Technologiczne wsparcie dla idei Smart City

Koordynatorami inicjatywy są dwa amerykańskie ośrodki badawcze – Santa Fe Institute w Nowym Meksyku i Bell Labs z New Jersey. – To gwarancje tego, że we Wrocławiu będziemy w stanie nie tylko pozyskiwać, ale również wykorzystywać wiedzę ogólnoświatową. Dla tych instytutów pracują specjaliści światowi z wielu dziedzin, eksperci, których doświadczenie było zdobywane w różnych warunkach, różnych miastach świata – zwraca uwagę wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur.

Od strony technologicznej ideą programu dla Wrocławia jest stworzenie platformy teleinformatycznej, którą będzie można wykorzystać do różnych celów, cechującej się skalowalnością i otwartością na różnych dostawców aplikacji. program Nokii i miasta Wrocław „Smart City as a platform” jest zaplanowany na kilka przyszłych lat.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama