wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Ogrzewalnia, noclegownie i schroniska dla bezdomnych

Ogrzewalnia przy ul. Gajowickiej czynna od 1 listopada do 15 kwietnia przez całą dobę

W ostatnią noc powiało zimą – temperatura spadła poniżej zera i dla osób bezdomnych zaczęły się ciężkie chwile. W najbliższe noce temperatury mają oscylować poniżej zera. Oprócz noclegowni i schronisk, od 7 listopada działa ogrzewalnia dla potrzebujących. W budynku o powierzchni prawie 400 metrów kwadratowych przy ul. Gajowickiej 62 miejsce znajdzie maksymalnie 100 osób. W poprzedniej mogło ogrzać się 60 osób. Tak jak w ubiegłym roku ogrzewalnię prowadzi stowarzyszenie im. Brata Alberta.

Reklama

Patrole w gotowości

Wrocławska straż miejska, gdy tylko termometry zaczynają zbliżać się w okolicę zera, rozpoczynają patrole wszelkich miejsc, gdzie mogą przebywać bezdomni. Sprawdzają ogródki działkowe, stare baraki i pustostany. Jak co roku strażnicy apelują do wszystkich mieszkańców o informacje dotyczące przebywania osób bezdomnych. Często taka informacja może uratować im życie.

Czeka kilkaset łóżek  

- Ilość miejsc noclegowych w placówkach pomocowych dla bezdomnych mężczyzn w schroniskach i noclegowniach przebywających na terenie gminy to 550 miejsc stałych oraz 100 miejsc dodatkowych – mówi Tomasz Neumann z Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej.  – Dodatkowo dla kobiet i matek z dziećmi przewidzianych jest 190 miejsc. Dziennie wydawanych będzie blisko 1700 posiłków w 4 jadłodajniach prowadzonych przez organizacje pozarządowe na zlecenie gminy Wrocław. W okresie niskich temperatur ilość posiłków może zostać zwiększona do około 2000.

Na zimę do Wrocławia

Skąd taka liczba bezdomnych we Wrocławiu? – Wiele gmin, zwłaszcza tych małych, nie realizuje ustawowego obowiązku i nie posiada na swoim terenie placówek dla osób bezdomnych, dlatego też osoby te szukają pomocy w dużych aglomeracjach, gdzie oferta pomocowa jest atrakcyjna i gdzie w łatwy i dostępny sposób można znaleźć schronienie czy posiłek – tłumaczy Tomasz Neumann. Od 6 lat we Wrocławiu działają też ogrzewalnie. To takie miejsca, gdzie przemarznięte osoby mogą przeczekać największe zimowe chłody. Pierwsza z nich była usytuowana przy ul. Wagonowej, kolejna przy placu Legionów, następna mieściła się w budynku poszpitalnym przy klasztorze Bonifratrów przy ul Pułaskiego. W 2014 roku ogrzewalnia została ulokowana przy ul. Gajowickiej 62 i docelowo schronienie znajdzie w niej maksymalnie 100 osób.

Gdzie jeszcze szukać pomocy?

We Wrocławiu od dwóch lat działa bezpłatna infolinia - 0 800 292 137, pod którą można zgłaszać przypadki osób bezdomnych, które potrzebują pomocy. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta na zlecenie miasta, prowadzi całodobową ogrzewalnię dla bezdomnych przy ul. Gajowickiej 62. Telefon dyżurny to 530 712 650. 

Wrocławskie noclegownie

  • Dom Socjalny dla mężczyzn przy ul. Reymonta 10, tel. 71 329 08 06; 2
  • Noclegownia dla bezdomnych kobiet, 53-611 przy ul. Strzegomska 9, tel. 71 355 44 66
  • Stowarzyszenie „Pierwszy Krok” – schronisko dla matek z dziećmi przy ul. Domasławskiej 30, te. 71 34 00 68
  • Schronisko dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Bogedaina 5, tel. 71 336 70 07
  • Noclegownia dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Małachowskiego 15, tel. 71 717 34 25
  • Schronisko im. Brata Alberta Szczodre, ul. Trzebnicka 28, Długołęka, tel. 71 399 86 127
  • Stowarzyszenie Osób Bezdomnych „Nadzieja” przy ul. Pieszyckiej 32, tel. 71 392 59 12
  • „AKSON”, Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej dla Kobiet i Matek z Dziećmi, przy ul. Gen. Bora-Komorowskiego 31, tel. 71 352 94 03

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama