4. Rynek jak poligon czyli policyjne manewry [ZDJĘCIA, WIDEO]

200 mundurowych i 200 pozorantów wzieło udział w ćwiczeniach policji i innych służb, które zaplanowano na środowe przedpołudnie. Dwugodzinne zmagania zakończyły się pokazem policyjnego sprzętu bojowego.

Zgromadzenie publiczne, zbiegowisko, udaremnienie próby siłowej konfrontacji, zamach terrorystyczny z użyciem broni palnej i materiałów wybuchowych, obezwładnienie przestępcy, ewakuacja VIP-a, ranni demonstranci, udzielanie pomocy medycznej, bomba w urzędzie miejskim i ewakuacja urzędników oraz petentów, a wszystko to w centrum miasta, na wrocławskim Rynku. W działaniach udział weźmie blisko 200 funkcjonariuszy z kilku służb i około 200 pozorantów. To w dużym skrócie program zintegrowanych ćwiczeń służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i obywateli, które przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Urzędem Miasta Wrocławia, odbędą się 27 maja 2015 r. od godziny 9.00 na wrocławskim Rynku.

W działaniach udział wzieło udział blisko 200 funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji i Oddziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, a także Pogotowia Ratunkowego, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej we Wrocławiu. Ponadto role pozorantów odegrało około 200 studentów z kilku wrocławskich uczelni.

Celem ćwiczeń jest sprawdzenie procedur związanych z zaistniałymi zdarzeniami, sprawdzenie i doskonalenie współdziałania poszczególnych służb oraz przepływu informacji między nimi z wykorzystaniem dostępnych środków łączności. Po zakończonych manewrach na Rynku można było podziwiać pokaz sprzętu specjalistycznego służb biorących w nich udział.