4. Wrocław po 15 latach wraca do Związku Miast Polskich

21 lutego br. Rada Miejska Wrocławia podjęła decyzję o ponownym przystąpieniu do Związku Miast Polskich. Wrocław jest 303 miastem i 17 miastem wojewódzkim, które wpisało się w poczet miast członkowskich Związku Miast Polskich

W uchwale, którą przegłosowali radni, podkreślono, że u podstaw podjęcia decyzji o przystąpieniu do ZMP leży wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów.

„Dzięki przystąpieniu do Związku – Wrocław będzie reprezentowany we wszystkich wspólnych sprawach na forum ogólnopaństwowym i międzynarodowym. Zyska możliwość wymiany doświadczeń w zakresie wykonywanych zadań własnych miast i zadań im zleconych przez administrację rządową, podejmowania wspólnych inicjatyw służących kulturalnemu rozwojowi miast, nawiązywaniu przez nie korzystnych kontaktów zagranicznych oraz wymiany naukowej i kulturalnej, prowadzenia pracy informacyjnej, konsultacyjnej i programowej, mającej na celu wspólne rozwiązywanie problemów w zakresie poszczególnych dziedzin działalności samorządu miejskiego” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Wrocław liczy również, że dzięki przystąpieniu do Związku będzie miał możliwość inicjowania i opiniowania projektów aktów prawnych, dotyczących samorządów terytorialnych.

– Cieszymy się z decyzji Wrocławia. Nasza skuteczność zależy od wielu czynników, w tym także od siły Związku, a siła Związku to m.in. jego liczebność. Wzrost liczby członków na pewno pomaga zwiększyć w istotny sposób naszą efektywność. Teraz najważniejsza jest solidarność miast, które wspólnie walczą o swoje sprawy. Obecność stolicy Dolnego Śląska w Związku na pewno wzmocni nasz wspólny głos, a to w aktualnej sytuacji samorządów jest nam wszystkim szczególnie potrzebne – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polskich, prezydent Gliwic.

Związek Miast Polskich

to ogólnopolska, najsilniejsza i najstarsza organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy ponad 300 samorządów miejskich, aktywnie angażuje się w działania wspierające samorządność lokalną i decentralizację oraz dąży do lepszego rozwoju polskich miast. Związek ma tradycje z okresu międzywojennego i jest organizacją, na forum której liderzy z miast różnej wielkości, reprezentujący różne opcje polityczne, dzielą się doświadczeniami na temat codziennego zarządzania i wspólnie wypracowują jednolite stanowiska w sprawach ważnych dla polskich miast.

ZMP, przez swoich przedstawicieli w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego czy w Parlamencie, prowadzi szeroki lobbing legislacyjny w sprawach ważnych dla samorządów miast.

Wrocław należał do Związku już wcześniej – pierwszą decyzję o przynależności do ZMP rajcy miejscy przegłosowali 21 października 1994 r. Przez 10 lat uczestnictwa w pracach ZMP miasto było aktywnym jego członkiem. Liczne dobre przykłady zarządzania z Wrocławia, wyłonione np. w konkursach organizowanych przez ZMP, były też często prezentowane podczas licznych konferencji i stały się wzorem do naśladowania dla innych miast.

Więcej na temat działalności ZMP można przeczytać na www.miasta.pl.