wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocław nominowany do Złotych Wachlarzy 2016 za pomoc migrantom. Zagłosuj

Projekt „Wrocław na językach świata” uznano za innowacyjny i sprzyjający integracji cudzoziemców we Wrocławiu

Gmina Wrocław jest jednym z czwórki nominowanych w konkursie Złote Wachlarze 2016. Jest to nominacja za podejmowanie działań, których celem jest godne przyjęcie obywateli Ukrainy oraz przybyszów z innych państw we Wrocławiu, w tym realizację projektów służących integracji imigrantów. Ogłoszenie laureatów odbędzie się 15 grudnia w Warszawie na gali konkursu.

Reklama

Dlaczego właśnie Wrocław?

Jak piszą na swojej stronie organizatorzy konkursu Złote Wachlarze 2016, „Gmina Wrocław w odpowiedzi na znaczny napływ obywateli Ukrainy i innych państw do Wrocławia, intensyfikuje swoje wysiłki w celu godnego przyjęcia migrantów oraz ich integracji z lokalnym społeczeństwem”. 

Wrocław został doceniony również za innowacyjny w kraju projekt wolontariatu językowego „Wrocław na językach świata”, którego celem jest nauka bądź poprawienie znajomości języka polskiego przez obcokrajowców – co istotne nauka polskiego odbywa się nie w grupach, ale w parach: Polak-cudzoziemiec. Przy okazji projekt polega na aktywizowaniu społeczności wrocławian uczących języka polskiego. Ponadto Wrocław został nominowany za wiele innych projektów takich jak:

  • projekt INFOLINK polegający na prowadzeniu biura informacyjnego oraz portalu informacyjnego dla obcokrajowców, w którym w języku rosyjskim i angielskim można uzyskać wsparcie w zakresie legalizacji pobytu oraz innych formalności związanych z przeprowadzką do Wrocławia (www.infolink.wroclaw.pl),
  • projekt „Kontynenty Wrocławia-Twój bilet na rynek pracy",  dzięki któremu obcokrajowcy mogą bezpłatnie podnieść swoje kompetencje zawodowe, uzyskać certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego, tłumaczenia przysięgłe dokumentów wymaganych do różnych procedur oraz uzyskać wsparcie w znalezieniu pracy (http://www.kontynenty.wci.wroclaw.pl/),
  • działania zespołu do spraw dialogu wielokulturowego, które zmierzają do kształtowania postaw otwartych wśród samych wrocławian jak np. projekt „Stop mowie nienawiści" przeciwdziałający obecności tego typu postaw w przestrzeni publicznej (http://wielokultury.wroclaw.pl).

Głosowanie na nagrodę publiczności

Do 14 grudnia można oddać głos na wybraną osobę i instytucję. Kapituła dokona wyboru laureatów, a wszystkich zachęcamy do decydowania, kto otrzyma tegoroczną nagrodę publiczności. Głosuj

Ogłoszenie laureatów konkursu odbędzie się podczas Gali Złotych Wachlarzy 15 grudnia 2016 w Warszawie.

Konkurs Złote Wachlarze  

Ponad 240 milionów ludzi na świecie to migranci. W obecnej sytuacji międzynarodowej, tematyka migracyjna oraz kwestia wspierania integracji migrantów nabiera szczególnego znaczenia. 

Liczba imigrantów w Polsce jest wciąż niewielka, jednak systematycznie wzrasta. W polskich firmach przybywa cudzoziemskich pracowników, a na uczelniach zagranicznych studentów. Jak w pełni wykorzystać potencjał, jaki niosą ze sobą migranci i sprostać wyzwaniom związanym z integracją migrantów ze społeczeństwem polskim?

Przede wszystkim poprzez podejmowanie szerokiego wachlarza działań służących odpowiedniemu przygotowaniu zarówno instytucji i społeczeństwa do przyjęcia migrantów, jak również wspieraniu samych migrantów w przystosowaniu się do życia w nowym kraju i nowej kulturze.

Konkurs Złote Wachlarze powstał po to, aby uhonorować tych, którzy takie działania w Polsce już podejmują i tym samym przyczyniają się do budowania dobrych praktyk w zakresie zarządzania migracjami.

Celem konkursu jest wyróżnienie osoby oraz Instytucji, które w szczególny sposób przyczyniają się do wspierania integracji migrantów w Polsce, stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez migracje lub budowania dobrych praktyk w zakresie zarządzania migracjami. 

Konkurs Złote Wachlarze organizowany jest przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM) w ramach projektu „Zwiększanie efektywności zarządzania migracjami w Polsce”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama