wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocław ma nowoczesne karetki [ZDJĘCIA]

20 nowoczesnych ambulansów z automatyczną skrzynią biegów będzie jeździć po Wrocławiu. Na ich zakup wrocławskie pogotowie wydało blisko 9 mln zł. Karetki zaprezentowano 13 października podczas obchodzonego we Wrocławiu Ogólnopolskiego Dnia Ratownictwa Medycznego.

Reklama

W czwartek, 13 października plac przy kościele garnizonowym zajęty był przez najnowocześniejsze ambulanse we Wrocławiu. Zaprezentowano 20 Mercedesów Sprinterów 319 z automatyczną skrzynią biegów i trzylitrowym silnikiem. Stacja Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu zapłaciła za nie blisko 9 mln zł.

 

– W środku jest najnowocześniejsze wyposażenie. Ambulans dostosowany jest do nowego systemu dowodzenia, który będzie obowiązywał u nas od marca. Ułatwi on koordynację pracy pogotowia. Jeżeli zespół dostanie zlecenie wyjazdu to na monitorze w karetce pojawi się  najkrótsza i najdogodniejsza trasa dojazdu. Dodatkowo w samochodzie będzie laptop, na który w wersji elektronicznej przesyłane będą wszystkie zlecenia – tłumaczy Dariusz Matuszkiewicz, kier. techniczny w Stacji Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.

We Wrocławiu jeździ 27 karetek. Najstarsze mają ok. 300 tys. przebiegu i są z 2009 r. Obecnie, po wymianie samochodów, nastraszy ambulans będzie z roku 2011. Kierowcy pogotowia najbardziej cieszą się z automatycznej skrzyni biegów, które są w nowych Mercedesach.

– Automat to piękną rzecz. Nie muszę się skupiać na zmianie biegów. Auto jest zrywne, bardzo dynamiczne a w sytuacjach kryzysowych to bardzo ważna sprawa – mówi Marek Pelc, kierowca i ratownik wrocławskiego pogotowia.

Zobacz – Uwaga karetka, czyli błędy kierowców (WIDEO)

Nowoczesne karetki zaprezentowano podczas obchodzonego 13 października we Wrocławiu Ogólnopolskiego Dnia Ratownictwa Medycznego. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.30 od mszy świętej w kościele garnizonowym. Później uczestnicy, w asyście orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu  przejdą do Opery Wrocławskiej, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości. Jednocześnie obchodom święta środowiska ratownictwa medycznego towarzyszyć będzie ,,XXVIII Krajowa Konferencja Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego , w czasie której w ramach paneli dyskusyjnych omawiane będą zagadnienia prawne i medyczne dotyczące funkcjonowania Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce.

fot. Jarek Ratajczak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama