3. Dla dzieci
  4. Czworonożni nauczyciele

Jak czytać mowę ciała psa? Jak opiekować się zwierzętami? Co je koń i dlaczego nie można podchodzić do niego od tyłu? Tego wszystkiego i wiele więcej mogą dowiedzieć się dzieciaki z wrocławskich szkół i przedszkoli podczas specjalnych zajęć ze zwierzętami.

Lekcje są prowadzone na Partynicach lub w szkołach i przedszkolach na miejscu. Program nadzorują Barbara Borzymowska i Marcin Wierzba, z wydziału środowiska wrocławskiego Urzędu Miejskiego. Zajęcia te, w ramach działania Programu Centrum Przyjazne Relacje Ludzie-Zwierzęta, trwają już od 2009 roku.

Jak żyć ze zwierzakami?

Podczas tych lekcji uczymy dzieci, jak postępować ze zwierzętami. Jakie potrzeby, a także prawa ma pies, kot, koń czy jakiekolwiek inne stworzenie. Uczulamy i uwrażliwiamy najmłodszych na problemy zwierząt, między innymi na bezdomność – mówi Barbara Borzymowska. Pierwsza godzina zajęć poświęcona jest psom. Maluchy dowiadują się wielu ciekawych i przydatnych informacji o tych czworonogach. O ich zachowaniu, o tym, jak postępować z psami, i czego unikać w kontaktach z nimi. – Dzieci, zwłaszcza te młodsze, nie mają zakodowanych reakcji na tak zwaną mowę ciała psa. Jeśli widzą, że podnosi on górną wargę i warczy, nie odbierają tego jak ostrzeżenia. Dla nich pies się po prostu uśmiecha – mówi Barbara Borzymowska. – Dlatego tłumaczymy, jak reagować i jak zachowywać się przy psach. Podczas tych lekcji obowiązkowo obecni są psi terapeuci. Specjalnie przygotowane czworonogi dają się głaskać, bawią się z dziećmi. W wielu przypadkach dzieciom, które nie miały do czynienia ze zwierzakami i boją się ich, pomagają przełamać tę traumę. Dla wielu z maluchów jest to też często pierwszy kontakt z czworonogiem.

Koń, jaki jest? Nie każdy wie

Druga godzina zajęć poświęcona jest koniom. I tu na scenę wkraczają kucyki z wrocławskich Partynic. – W tej części spotkania opowiadamy dzieciom, jakim zwierzęciem jest koń. Jaka jest jego historia i jaki ma charakter. W trakcie zajęć każdy z maluchów, który oczywiście wyrazi na to ochotę, może przejechać się na kucyku – dodaje Borzymowska. Zajęcia prowadzone są na hali krytej ujeżdżalni. Mogą więc odbywać się przez cały rok, bez względu na pogodę.  Jeśli jednak, jakaś grupa nie może przyjechać na Partynice, organizujemy wyjazd do szkoły. Wtedy jednak, z wiadomych względów, odbywają się tylko lekcje z psami – mówią organizatorzy zajęć.

Wrażliwsi i bardziej odpowiedzialni

Co dają takie zajęcia? Przede wszystkim uczą postępowanie ze zwierzętami i uwrażliwiają najmłodszych.  Dzieci, które mają stały kontakt z czworonogami, szybciej się rozwijają, są spokojniejsze, szybciej uczą się też odpowiedzialności i przede wszystkim są wrażliwsze na los nie tylko zwierząt, ale i innych ludzi – mówi Barbara Borzymowska.  No i mają wyższe kompetencje społeczne. Liczymy też na to, że część dzieci zachwyci się światem widzianym z siodła i zamiast siedzieć przy komputerze, postanowi dołączyć do aktywnej rekreacji, także na naszych pięknych wrocławskich Partynicach – dodaje.

Wszystkie szkoły i przedszkola, które są zainteresowane tą propozycją, mogą zgłaszać chęć udziału w nich pod numerem 602 74 4213.

Bej

fot. archiwum Barbary Borzymowskiej