Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

4. Potężna akcja we Wrocławiu. Posypały się mandaty, zatrzymano taksówkarzy. Przeczytajcie szczegóły!
Na zdjęciu dwaj policjanci podczas kontroli dokumentów kierowcy taksówki Dolnośląska policja
Na zdjęciu dwaj policjanci podczas kontroli dokumentów kierowcy taksówki

Dolnośląska policja kontrolowała w weekend kierowców, którzy oferują usługi taksówkarskie. W przygotowaniach do akcji bezcenna okazała się pomoc urzędników Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia, którzy przeszkolili przeszło 80 funkcjonariuszy. – Wszystko, co robimy ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa wrocławianek i wrocławian – mówi Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W szeroko zakrojonej akcji służb, która odbyła się w miniony weekend na terenie Wrocławia, udział wzięło ponad 180 funkcjonariuszy policji, straży granicznej, inspekcji transportu drogowego i służb skarbowych. Efekt? Skontrolowano 245 pojazdów.

Wystawiono ponad 60 mandatów, zatrzymano 30 dowodów rejestracyjnych. 8 osób nie posiadało licencji uprawniającej do świadczenia usług w zakresie przewozu osób a 4 taksówkarzy zatrzymano – m.in. z powodu posiadania środków zakazanych oraz jazdy pod wpływem alkoholu. Urząd reaguje na te wyniki i zapowiada kolejne kroki.

Taksówkarscy oszuści i przestępcy na celowniku

Nie od dziś wiadomo, że w kolejnych miastach dochodzi do przestępstw oraz nieprawidłowości w funkcjonowaniu taksówek oferujących usługi za pośrednictwem aplikacji. W obszarze działań Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia jest m.in. wydawanie licencji na przewozy osób taksówką, dlatego urzędnicy są w tej materii najbardziej kompetentni i zorientowani.

Temat traktujemy bardzo poważnie, dlatego działamy dwutorowo. Z jednej strony szczegółowo weryfikujemy dokumenty przed wydaniem licencji, z drugiej współpracujemy z policją w zakresie szerszych kontroli, do przeprowadzania których uprawnione są tylko konkretne służby.
Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu we wrocławskim Urzędzie Miejskim.

Urzędnicy przeszkolili policjantów

Które przepisy regulują kwestie legalności funkcjonowania taksówek? Jak powinna wyglądać prawidłowa licencja i jak oznaczony musi być pojazd? Co zmieni się w przepisach 2 stycznia 2023 roku? To tylko niektóre zagadnienia ze szkoleń, jakie eksperci Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego Wrocławia przeprowadzili dla przeszło 80 funkcjonariuszy.

Powiększ obraz: Na zdjęciu policyjna akcja kontroli kierowców taksówek we Wrocławiu Dolnoślaska policja
Na zdjęciu policyjna akcja kontroli kierowców taksówek we Wrocławiu

Dobra współpraca między policją a Urzędem Miasta przy tej zorganizowanej akcji służb nie jest ostatnią wspólną inicjatywą obu stron. Zarówno Komenda Wojewódzka Policji, jak i wrocławski magistrat zapewniają, że podejmowanie kolejnych inicjatyw wymierzonych w nieuczciwych przedsiębiorców jest przesądzone.

Urząd reaguje na wyniki kontroli – stawiają na edukację pasażerów

Weekendowa akcja pokazała, że w tym obszarze dochodzi do nieprawidłowości. Urzędnicy wrocławskiego magistratu traktują sprawę poważnie i zapowiadają kolejne kroki.

– Zapewniam, że będziemy reagować na nieprawidłowości wśród osób zajmujących się przewozem osób tak stanowczo, jak tylko pozwala nam na to prawo. Dodatkowo, wyjdziemy z akcją edukacyjno-informacyjną dla wrocławskich pasażerów. Podpowiemy jak rozpoznać legalnie działającą taksówkę i zweryfikować prawdziwość licencji taksówkarza. Wszystko dla zapewnienia możliwie dużego poczucia bezpieczeństwa pasażerów – deklaruje Paulina Tyniec-Piszcz.

Źródło: materiały prasowe