wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocław bez barier – dzieci mają głos – spot kampanii

materiały prasowe

Patryk ma trzy i pół roku i porusza się na wózku inwalidzkim. Jest podopiecznym Fundacji Potrafię Pomóc, która realizuje kampanię miejską „Wrocław bez barier – dzieci mają głos”. Już od dziś możecie zobaczyć go na ekranach w pojazdach MPK Wrocław. Chłopiec został bohaterem spotu, w którym towarzyszy mu dwoje nietypowych bohaterów. Są nimi… Lalki Tomek i Malwina z Fundacji L'Arche.

Reklama

W ten oryginalny sposób organizatorzy akcji chcieli zwrócić uwagę na temat osób niepełnosprawnych podróżujących komunikacją miejską. Partnerzy projektu oraz jego bohaterowie opowiedzieli o idei przyświecającej jego realizacji podczas premiery spotu, która odbyła się dzisiaj na Placu Teatralnym w tramwaju MPK Wrocław.

– Tą kampanią chcemy zachęcić osoby niepełnosprawne do korzystania z komunikacji miejskiej i pokazać jak bardzo zmieniła się ona w ostatnich latach. Ja sam miałem kiedyś ogromny problem, żeby dostać się z Psiego Pola do Centrum. W 2003 r. we Wrocławiu nie było żadnego niskopodłogowego pojazdu. Dzisiaj wszystkie wrocławskie autobusy i prawie połowa tramwajów jest przystosowana do potrzeb niepełnosprawnych pasażerów. Dzięki temu możemy swobodnie podróżować po mieście. MPK Wrocław konsultuje ze środowiskiem osób niepełnosprawnych kwestie zakupu nowego taboru, tak żeby mogły nimi podróżować osoby z trudnościami w poruszaniu się. I chodzi tu nie tylko o potrzeby osób na wózkach, czyli niską podłogę, ale też na przykład zapowiedzi głosowe, ułatwiające korzystanie z komunikacji miejskiej osobom niewidomym i słabo widzącym – mówił Bartłomiej Skrzyński, Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu, który pomagał przy realizacji filmu. 

– Chcemy także zwrócić uwagę naszych pasażerów na to, że pomaganie osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się komunikacją miejską to nie tylko rola kierowcy czy motorniczego. Każdy z nas może pomóc bezpiecznie wsiąść do autobusu komuś kto ma widoczne problemy z poruszaniem się, czy ustąpić starszej osobie miejsca w tramwaju  ̶  komentowała Agnieszka Korzeniowska, Rzecznik Prasowy MPK Wrocław.

Pod koniec listopada miejski przewoźnik został nagrodzony certyfikatem „Wrocław Bez Barier”, nagradzającym osoby, organizacje, firmy i instytucje, które codziennymi, dobrymi praktykami wspierają osoby z niepełnosprawnościami. Spółka od lat dąży do tego, aby pozbyć się barier, wymieniając tabor na nowszy i bardziej przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W nadchodzącym roku we Wrocławiu pojawi się kolejnych 16 tramwajów i 60 autobusów z niską podłogą, wewnętrznymi i zewnętrznymi zapowiedziami głosowymi czy jaskrawymi wyświetlaczami informacji pasażerskiej. 16 nowych tramwajów niskopodłogowych to nawet 300 kursów tramwajowych dziennie dostępnych dla osób o ograniczonej mobliności!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama