wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wraki rowerowe do usunięcia. Jak je zgłosić?

Wraki rowerowe do usunięcia, fot. Marek Księżarek

We Wrocławiu wraki rowerowe to nierzadki widok. Przypięte są do słupów lub stojaków. Najczęściej bez kół, hamulców lub z uszkodzoną ramą czy siodełkiem. Taki właśnie pojazdy odholowuje wrocławska Straż Miejska, informując o tym wcześniej właścicieli pojazdów.

Reklama

Wraz ze wzrostem we Wrocławiu liczby rowerzystów, zwiększyła się też liczba rowerów niezdatnych do użytkowania, które zajmują stojaki. Dlatego miasto w porozumieniu ze strażą miejską przystąpiło do akcji usuwania rowerowych wraków.

– Dostajemy wiele zgłoszeń o tego typu wrakach, które tarasują drogę lub po prostu zajmują miejsca postojowe rowerzystom, którzy nie mają potem gdzie zaparkować swojego jednośladu. Te wraki traktujemy tak samo, jak auta, które są trwale nieużywane. Brane są na lawetę i odholowywane na koszt właściciela – mówi Robert Paluch z sekcji rowerowej wrocławskiej straży miejskiej.

Najwięcej rowerowych wraków jest w okolicach Rynku, pl. Grunwaldzkiego i wrocławskiego Nadodrza.

Czytaj też: Wraki – straż miejska usuwa ich coraz więcej [WIDEO] Usuwanie rowerowych wraków, fot. M.Księżarek Nie od razu na lawetę Nim jednak wrak zostanie odholowany - na takim rowerze wieszana jest specjalna zawieszka z informacją dla jego właściciela. - Wieszamy ją na ramie w widocznym miejscu. Na takiej zawieszce jest informacja, że jeżeli właściciel nie zabierze go w ciągu kilkunastu dni, to wrak na jego koszt zostanie odholowany. Niektórzy po przeczytaniu jej zabierają te rowery. Jednak nie wszyscy - dodaje strażnik miejski. Informacja o planowanym usunięciu wraku, fot. M. Księżarek Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które przeprowadza akcję usuwania rowerowych wraków. - Akcja organizowana jest po to, by zrobić miejsca dla rowerzystów, którzy na co dzień jeżdżą po mieście. Krótko mówiąc, by mieli gdzie swoje rowery zaparkować - mówi Ula Jagielnicka z Zespołu ds. Mobilności Aktywnej UM Wrocławia. Usunięte ze stojaków rowerowe wraki, podobnie jak wraki samochodowe, będą czekać na miejskim parkingu na odebranie przez swojego właściciela przez 6 miesięcy. Po tym czasie przejdą na własność gminy. - Chcemy, aby nieodebrane rowery ponownie pojawiły się na wrocławskich ulicach w ramach projektu />>Wrocław nie marnuje<.

Zgłoszenie powinno zawierać dokładny adres, gdzie znajduje się wrak. W przypadku e-maila można dodać zdjęcie takiego pojazdu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama