4. Wiwat Wrocław! Miasto zaprasza na swoje święto [NOWY BIULETYN Z PROGRAMEM]

Święto Wrocławia, choć wypada 24 czerwca, trwa już w najlepsze, ale przed nami weekendowa kumulacja wydarzeń. Zobacz w biuletynie, na co warto się wybrać. Sprawdź też koniecznie, jak od piątku będą kursowały autobusy i tramwaje, bo zaczynają się wakacje i ruszają letnie remonty. Szykuje się sporo zmian! Zajrzyj też na stronę 3, by zobaczyć odnowionego Szermierza, czy stronę 8 z zieloną rewolucją na placu Nowy Targ. Zapraszamy do lektury!

Biuletyn Wroclaw-pl-nr 23-136-2023.pdf from Wroclaw
Nowy Szermierz, wielka inwestycja INTELA, zielony Nowy Targ, program Święta Wrocławia, letnie rozkłady jazdy i remontowe zmiany w ruchu. Ten numer biuletynu po prostu trzeba przeczytać. To lektura idealna na rozpoczynające się w piątek wakacje.

Szermierz jak nowy wyjrzał zza rusztowań

Odmłodzony pręży się w słońcu z nową szpadą. Jest dumny z pracy konserwatorów, którzy właśnie skończyli renowację fontanny.

Czytaj s. 3

Powiększ obraz: Szermierze walczący na tle fontanny z Szermierzem podczas otwarcia po remoncie Oleksandr Poliakovsky
Szermierze walczący na tle fontanny z Szermierzem podczas otwarcia po remoncie

Weź udział w naradzie obywatelskiej na temat ul. Ruskiej

Do 30 lipca 2023 r. trwają konsultacje społeczne pn. „Jak odnowić ulicę Ruską?”.  Wypełnij formularz na wroc.city/NaradaRuska i zgłoś się, aby wyrazić opinię.

Czytaj s. 5

Powiększ obraz: Ulica Ruska skrzyżowanie z Kiełbaśniczą Oleksandr Poliakovsky
Ulica Ruska skrzyżowanie z Kiełbaśniczą

Remontowo-letni rozkład jazdy w MPK

We Wrocławiu od przyszłego tygodnia wejdzie w życie remontowo-letni rozkład jazdy. W szczycie na przystanku pojazdy pojawią się rzadziej o 3 minuty. Cały tabor zostannie jednak wykorzystany, kursując na trasach remontów w komunikacji zastępczej.

Czytaj s. 6

Powiększ obraz: Akcja informacyjna o zmianach na ul. Legnickiej - strażniczka miejska rozdaje przechodniom ulotki UMW

Plac Nowy Targ przejdzie wielką zieloną rewolucję

Blisko 200 drzew, a do tego byliny, paprocie, trawy oraz pnącza – plac Nowy Targ we Wrocławiu zmieni się nie do poznania. Zamiast betonu pojawi się tam ponad 63 tysiące roślin! Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć do sierpnia, plac zazieleni się już wiosną 2024 roku. Jak będzie wyglądał? Zobaczcie wizualizacje.

Czytaj s. 8

Czas postawić diagnozę wrocławskiej kulturze

Na zlecenie Urzędu Miejskiego Wrocławia powstał dokument Wrocławska Diagnoza Kultury, o którym z Bartłomiejem Świerczewskim, dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych, i Jerzym Pietraszkiem, dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia, rozmawia Bartosz Chochołowski.

Czytaj s. 9

Powiększ obraz: Bartłomiej Świerczewski, szef Departamentu Spraw Społecznych, i Jerzy Pietraszek, szef Wydziału Kultury UMW Magdalena Talik

Tato, masz supermoc! Korzystaj nie tylko w Dzień Ojca

„Tato, Wuju, Dziadku, Trenerze! Masz supermoc, o której być może nie wiesz. Jesteś dla dziecka przykładem i wzorem. Ważnym źródłem postaw, zachowań i nawyków. Także, a może przede wszystkim, czytelniczych. Czytaj więc z dzieckiem!” – zachęcają wszystkich panów twórcy kampanii #TataTeżCzyta.

Czytaj s. 13

Powiększ obraz: Oficjalna premiera publikacji "Supermoc książek #TataTeżCzyta", 24 maja Dom Literatury w Warszawie Fundacja Powszechnego Czytania

Początek zapisów na pielgrzymkę na Jasną Górę

Pielgrzymka Wrocławska rozpocznie się 3 sierpnia mszą w katedrze na Ostrowie Tumskim. Około 220 km z Wrocławia do Częstochowy pielgrzymi pokonają w 8 dni. Zapisy już się rozpoczęły.

Czytaj s. 14

Aquapark zaprasza na 15 urodziny. Będzie się działo!

Wrocławski Aquapark ma 15 lat! Z tej okazji zaprasza wszystkich na wyjątkowe Summerparty. Będzie gorąca samba, koncert Norbiego, animacje dla dzieci – wszystko w cenie biletu wstępu.

Czytaj s. 15

Powiększ obraz: Nowa zjeżdżalnia we wrocławskim aquaparku Aquapark Wrocław
Nowa zjeżdżalnia we wrocławskim aquaparku

Borys pobije rekord transferowy Śląska

Piłkarski Śląsk Wrocław walczył w ostatnich dwóch sezonach o utrzymanie w ekstraklasie. Skutecznie. W tym sezonie nerwówki ma już nie być. Pomoże w tym 32-letni Czech David Balda, nowy dyrektor sportowy WKS-u. Kto może odejść ze Śląska i za ile? O tym z Davidem Baldą rozmawia Michał Sałkowski.

Czytaj s. 19

Powiększ obraz: David Balda, nowy dyrektor sportowy piłkarskiego Śląska Wrocław Dawid Antecki/slaskwroclaw.pl
David Balda, nowy dyrektor sportowy piłkarskiego Śląska Wrocław

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

LEŚNICA: Magia żywiołów w najkrótszą noc w roku

Zamkowa Noc Świętojańska to jedyna impreza we Wrocławiu, która kultywuje prasłowiańskie tradycje związane z obchodami kupalnocki. Najkrótsza noc w roku obfituje w przesądy, magię i czary. Współcześnie słowiańska obrzędowość miesza się z chrześcijańskimi obchodami imienin św. Jana, patrona naszego miasta.

CAŁY WROCŁAW POD ŚLĘŻĘ: Piknik country w Starym Zamku koło Sobótki

Koncerty muzyki country i pokazy tańców country (będzie można dołączyć) oraz atrakcje dla dzieci, zabawy dla dorosłych i seniorów –Ślęzaczek Country w Starym Zamku to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich, którzy lubią się dobrze zabawić.

Ponadto w najnowszym biuletynie

• Ogromna inwestycja i nowe miejsca pracy
  • Rząd zmienia system, a Wrocław traci miliardy
  • Wrocławski Rower Miejski wyjechał za miasto
  • Kongres NGO: Dbasz o innych? Zadbaj też o siebie
  • Tablice VW w kolejce dla wrocławian
  • Ciepłociąg pod Kazimierza Wielkiego do wymiany
  • Most Piaskowy będzie nieprzejezdny przez miesiąc
  • Wrocław zaprasza na swoje święto
  • Rozpoczęła się przebudowa wieżowca Sky Tower
  • Poznaj receptę na witalność w każdym wieku!
  • 50 (albo więcej) wcieleń Andrzeja Gaszewskiego
  • Wejdź do zamkniętej Zajezdni Popowice
  • Cyrkowe Psie Pole zaprasza od 23 do 25.06
  • Trójkolorowi do kompletu dołożyli srebro