wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wigilie dla samotnych i potrzebujących we Wrocławiu

Wigilia wrocławska 2018, na pl. Gołębim, fot. mawi

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres, którego nikt nie powinien przeżywać w samotności. W związku z tym kilka wrocławskich instytucji postanowiło zorganizować tradycyjne, wigilijne spotkania dla samotnych i potrzebujących. Co ważne, w tym roku nie będzie organizowanej miejskiej Wigilii na placu Gołębim.

Reklama

Wigilia pełna ciepła w Czasoprzestrzeni

– Jeżeli z różnych powodów nie masz z kim spędzić tego wyjątkowego dnia, jakim jest Wigilia, to zapraszamy Cię do nas. W hali zabytkowej zajezdni tramwajowej przygotujemy Wigilię dla 450 osób. Będą choinki, świece i stroiki. Zjesz wraz z nami tradycyjne potrawy wigilijne, zaśpiewasz kolędy, posłuchasz muzyki, połamiesz się opłatkiem. Nie obędzie się też bez prezentów – zachęcają do udziału we wspólnej Wigilii w Czasoprzestrzeni organizatorzy.Bramy zostaną otwarte 24 grudnia, o godzinie 13.00, z kolei uroczystość rozpocznie się godzinę później. – Staramy się, aby nasz projekt był jak najbardziej ekologiczny, dlatego uszyliśmy obrusy, a potrawy podamy na biodegradowalnych naczyniach. Nic się nie zmarnuje, a ewentualne nadwyżki przekażemy Foodsharing Wrocław – tłumaczą w Czasoprzestrzeni.

W organizacji tego przedsięwzięcia, na blisko 400 osób, pomaga 50 wolontariuszy oraz liczne firmy i osoby prywatne, które przekazały pieniądze i produkty spożywcze na ten cel. Projekt ma poparcie Urzędu Miejskiego Wrocławia i został objęty patronatem prezydenta miasta Jacka Sutryka. 

Wigilia organizowana jest przez Stowarzyszenie Tratwa, Fundację Wolne Miejsce i Fundację Wieża Babel.

Wigilia Charytatywna fundacji Weźpomóż.pl

16 grudnia (poniedziałek) w Centrum Koncertowym A2 przy ul. Góralskiej 5 odbyła się wspólna Wigilia Charytatywna dla tysiąca osób. 

Wigilia Charytatywna fundacji Weźpomóż.pl

Spotkania / Dla seniorów / Dla dzieci / Dla rodziców / Dla wszystkich
Termin 16 grudnia 2019 od 14:00 do 17:00

Miejsce A2 – Centrum Koncertowe

Zobacz

Na gości czekać będą ciepłe, wigilijne posiłki oraz paczki świąteczne. Imprezę umilą występy przedszkolaków oraz recital wrocławskiego wokalisty i aktora Tomasza Krajewskiego.

Organizatorzy czekają także na zgłoszenia wolontariuszy, którzy wsparliby przedstawicieli fundacji Weźpomóż.pl w pakowaniu paczek i wydawaniu potraw wigilijnych, a także sponsorów gotowych przekazać produkty spożywcze lub wesprzeć fundację finansowo.

Wigilia - Wrocławskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta

Już prawie 40 lat osoby doświadczające bezdomności przeżywają wigilię Bożego Narodzenia w schroniskach prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu. Przygotowania zaczynają się jednak kilka dni wcześniej.

– Trzeba obgotować kapustę, namoczyć śledzie w specjalnej zalewie i nalepić dużą ilość uszek do barszczu, aby 24 grudnia każdy mógł zasiąść do wigilijnego stołu. Tego dnia do placówek prowadzonych przez Wrocławskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta przyjeżdżają także byli mieszkańcy i byłe mieszkanki z dziećmi – mówi Anna Olbryt z Wrocławskiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

I dodaje: – W Schronisku św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet panie od lat same przygotowują potrawy na wieczerzę wigilijną włączając w to całe swoje zaangażowanie i serce, by o godzinie 14.00 w około 70-osobowym gronie móc dzielić ze sobą wspólny czas, przeżywać swoje nastroje i zatracić się rodzinnej atmosferze, którą wypracowały wspólnie z opiekunkami tej placówki. To miejsce jest zawsze otwarte na ubogie kobiety, dla których schronisko jest najcieplejszym wspomnieniem domu w ich obecnej sytuacji.

Wigilijna wieczerza w schronisku św. Brata Alberta rozpoczyna się 24 grudnia, o godzinie 16.15. – Nie każdy z mieszkańców jednak schodzi na tę uroczystą kolację. Niektórzy przeżywają zbyt trudne emocje wywołane obrazami z dzieciństwa, kiedy po ciepłym rodzinnym domu matka krzątała się, aby rodzina mogła w spokoju połamać się opłatkiem przy pełnym stole. Nikt nie jest zmuszany do wspólnego świętowania. Co więcej, w nocy z 24 na 25 grudnia w pokojach mieszkańców pojawia się św. Mikołaj, aby zostawić przy ich łóżkach drobne prezenty, na które składają się najczęściej bielizna, kawa, herbata czy czekolada – opowiada Anna Olbryt.

W schronisku na ul. Bogedaina przygotowywane są również potrawy dla około 150 mieszkańców noclegowni i 100 osób przebywających w tym czasie w ogrzewalni. Jest to duże wyzwanie, z którym zawsze sobie dobrze radzi wieloletni szef kuchni Tadeusz.

Dla każdego człowieka, który zapuka do drzwi schroniska, znajdzie się godne miejsce przy stole wśród osób przeżywających tego dnia wiele skrajnych emocji, od radości po smutek.

  • Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn ul. Bogedaina 5 we Wrocławiu, Wigilia godz. 16.00
  • Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn ul. Trzebnicka 28 w Szczodrem, Wigilia godz. 16.00
  • Schronisko św. Brata Alberta dla Bezdomnych Kobiet ul. Strzegomska 9 we Wrocławiu, Wigilia godz. 14.00
  • Noclegownia św. Brata Alberta dla Bezdomnych Mężczyzn ul. Małachowskiego 15 we Wrocławiu, Wigilia godz. 16.00
  • Ogrzewalnia, ul. Gajowicka 62 we Wrocławiu, Wigilia godz. 16.00

Wigilie dla samotnych i potrzebujących organizują także:

  • Fundacja Sancta Familia, przy ul. Monte Cassino 68. Wigilia zaplanowana między 20 a 24 grudnia. Zostanie wydanych do 240 świątecznych posiłków.
  • Fundacja Antoni, al. Jana Kasporicza 26. Wigilia zaplanowana 20.12.2019 r. dla 500 osób.
  • Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, ul. Katedralna 7. Wigilia zaplanowana na 23.12.2019 r. w godz. 18-20 dla 250 mieszkańców.
  • IV Wigilia Leśnicka, 15 grudnia, godz. 14.00. Otwarte spotkanie adresowane do wszystkich mieszkańców pobliskich osiedli.
  • III Wigilia Osiedlowa - zaprasza Rada Osiedla Grabiszyn-Grabiszynek, 22 grudnia, 11.30-13.00 na ulicy Makowej przy kościele. W programie wspólny poczęstunek, kolędowanie, warsztaty dla dzieci, występy chórów.

Nie każdy schodzi na tę uroczystą kolację. Garstka mieszkańców przeżywa zbyt trudne emocje wywołane obrazami z dzieciństwa, kiedy po ciepłym rodzinnym domu matka krzątała się, aby rodzina mogła w spokoju połamać się opłatkiem przy pełnym stole. Nikt nie jest zmuszany do wspólnego świętowania, potem będzie czas, aby o tym opowiedzieć opiekunowi historię, która zwykle podczas świąt każe o sobie pamiętać. W nocy z 24 na 25 grudnia w pokojach mieszkańców pojawia się św. Mikołaj, aby zostawić przy ich łóżkach drobne prezenty, na które składają się najczęściej bielizna, kawa, herbata czy czekolada.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama