wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wielkie porządkowanie grobów wrocławskich naukowców

Cmentarz Osobowicki, fot. Tomasz Walkow

Na czterech wrocławskich cmentarzach przed dwie najbliższe soboty przedstawiciele największych uczelni będą porządkować zaniedbane miejsca pochówku wykładowców akademickich.

Reklama

Inicjatorami akcji są członkowie społecznego komitetu ds. opieki nad grobami osób zasłużonych dla Uniwersytetu Wrocławskiego. To grono osób związanych z UWr. zorganizowało się w ubiegłym roku w reakcji na sygnały, że groby wielu osób związanych z wrocławskimi uczelniami są zaniedbane, a nawet zagrożone likwidacją. W 2015 r. przed Wszystkimi Świętymi wysprzątano blisko trzysta miejsc pochówku, w kilku przypadkach udało się powstrzymać likwidację nagrobków.

W tym roku w inicjatywie „Akademicki znicz” wezmą udział pracownicy Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Wrocławskiej. Najwięcej osób związanych z uczelniami pochowanych na nekropoliach przy ul. Bujwida i przy ul. Smętnej na Sępolnie. Wiele profesorskich grobów jest także na Osobowicach i Grabiszynku.
Kamilla Jasińska, sekretarz uniwersyteckiego komitetu, podkreśla, że największym wyzwaniem jest uzupełnienie listy miejsc spoczynku pracowników akademickich. Do tej pory udało się ustalić położenie blisko czterystu grobów osób związanych z UWr.

W dwie kolejne soboty - 22 i 29 października, od godz. 10 na czterech wspomnianych cmentarzach będą pracowali pracownicy trzech uczelni. Organizatorzy zakładają, że dołączą do nich wykładowcy innych szkół wyższych oraz wrocławianie. To okazja by sprawdzić w jakim stanie są miejsca pochówku ich ulubionych nauczycieli. Przy wejściach głównych będą dyżurowali przedstawiciele komitetu z mapkami z oznaczonymi nagrobkami naukowców. Od nich będzie można także dostać znicze. Sprzęt do porządkowania trzeba zabrać ze sobą.

- Wielu naukowców związanych z Wrocławiem jest pochowanych na cmentarzach w Krakowie, na przykład pierwszy rektor Uniwersytetu i Politechniki spoczywa na Cmentarzu Rakowickim. O nich także pamiętamy – mówi Kamilla Jasińska z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama