wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 9°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

We Wrocławiu powstanie 250 nowych miejsc w żłobkach

zdjęcie ilustracyjne

Prawie 250 dzieci znajdzie darmowe lub symbolicznie płatne miejsce w nowych lub już istniejących żłobkach na terenie miasta. Aż 10 placówek opieki z Wrocławia otrzyma na ten cel dofinansowanie ze środków europejskich – łącznie blisko 8 mln zł.

Reklama

Unijne wsparcie otrzymają placówki, które wygrały konkurs na utworzenie nowych miejsc w żłobkach zlokalizowanych na terenie ZIT Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego. W czwartek, 7 września 2017 r. beneficjenci symbolicznie podpisali umowy związane z rozstrzygnięciami Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Fundusze w ramach unijnej dotacji przeznaczane są na tworzenie oraz wyposażenie nowych żłobków i klubów malucha oraz uruchomienie dodatkowych miejsc w już istniejących placówkach, a także na sfinansowanie opieki świadczonej przez nianie.

Wnioskodawcy pozyskane fundusze najczęściej przeznaczają na prace adaptacyjno-remontowe oraz zakup wyposażenia – mebli, zaplecza kuchennego, niezbędnego sprzętu do świadczenia opieki , m.in. pomocy dydaktycznych, zabawek, a także na wyposażenie placów zabaw. W żłobkach i klubach malucha prowadzone będą również dodatkowe zajęcia specjalistyczne m. in. z logopedą, psychologiem i fizjoterapeutą, a także rytmika.

Dzięki dotacji z DWUP finansowane są bieżące koszty opieki nad dziećmi, wynagrodzenia niani, przeszkolenie opiekunów oraz podniesienie kwalifikacji i kompetencji rodziców, którzy są bez pracy i mają małe dzieci.

– Nowe żłobki pozwolą na powrót do aktywności zawodowej rodziców i opiekunów maluchów, którzy są bez pracy lub chcą wrócić na rynek po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim, czy też wychowawczym, a mają problem z zapewnieniem opieki swoim pociechom – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. – Bardzo często jest tak, że koszty związane z opłatą za żłobek, czy też zatrudnieniem niani są na tyle wysokie, że zniechęcają do podejmowania pracy. Dlatego w ramach projektów realizowanych na terenie Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, opieka nad dziećmi będzie bezpłatna lub będzie wiązała się z opłatą 150-250 zł.

Jak najszybciej rozpocząć działalność

– Organizację naszego żłobka zaczynamy już 1 października, aby placówka mogła rozpocząć pracę 1 stycznia 2018 roku – mówi Magdalena Zakrzewska-Olejnik, wiceprezes wrocławskiego oddziału Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, które w ramach projektu Żłobek „Twórcza Kraina” stworzy 30 miejsc opieki dla małych dzieci. – Maluchy nie tylko będą tu miały doskonałą opiekę, ale również wiele ciekawych i rozwijających zajęć jak rytmika, warsztaty ceramiczne czy zajęcia muzyczne. Będą mogły również skorzystać z pomocy logopedy i psychologa. Rekrutację dzieci planujemy rozpocząć w listopadzie. Korzyścią z powstania naszego żłobka jest również to, że pracę znajdą w nim wychowawcy żłóbków, których szkoleniem zajmujemy się już od 4 lat.

W sumie dzięki konkursowi na utworzenie nowych żłobków i miejsc w istniejących już placówkach na terenie ZIT Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego pieniądze trafią do kilkunastu beneficjentów. Poza 10 placówkami, które powstaną we Wrocławiu, wśród nich są również organizacje i firmy m.in. z Oleśnicy, Miękini, Jelcza-Laskowic, Siechnic, Wiszni Małej, Sobótki, Długołęki, Kobierzyc, Żórawiny, Obornik Śląskich, Kątów Wrocławskich i Trzebnicy. Dzięki temu prawie 15 mln zł – z unijnym wsparciem – przeznaczonych zostanie na 408 miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych.

Wrocławskie zwycięskie projekty konkursowe z ZIT Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego

 • „Towarzystwo Wiedzy Powszechnej” Oddział Regionalny we Wrocławiu  – w ramach projektu Żłobek „Twórcza kraina” do września 2019 r. sfinansowanych zostanie 30 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Jego wartość to 1,14 mln zł.
 • Fundacja Conceptus - w ramach projektu „Żłobek Wróbelek” sfinansowanych zostanie 20 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Jego wartość to 997,6 tys. zł.
 • Dolina Smerfów” sp. z o.o. –  w ramach projektu „Smerfusie – nowa szansa dla rodziców” sfinansowanych zostanie 36 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Jego wartość to 941,8 tys. zł..
 • Klaudine Klaudyna Cichocka-Volkov  - w ramach projektu „Work-life balance" – Wyjątkowy żłobek dla świadomego rodzica sfinansowanych zostanie 30 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Jego wartość to 905,6 tys. zł.
 • „Lupikowo” s.c. Aleksandra Nykiel, Iwona Pichlak, Monika Welz  - w ramach projektu „Czas na żłobek” sfinansowanych zostanie 25 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Jego wartość to 897,3 tys. zł.   
 • „Niebieski Słoń” Małgorzata Dudkiewicz Wrocław –  w ramach projektu „A KUKU – Kreatywna przestrzeń dla Twojego dziecka – poprawa sytuacji rodzinnej regionu poprzez tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat 3” miejsce w żłobku znajdzie 15 dzieci. Jego wartość to 667,4 tys. zł.
 • Joanna Lesicka „Sogitto” -  w ramach projektu „Żłobek – szansą na aktywizację przedsiębiorczych mam”  sfinansowanych zostanie 21 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Jego wartość to 666,1 tys. zł.
 • „PWO” Iwona Dąbrowska - w ramach projektu „Maluch w żłobku – rodzice w pracy”  sfinansowana zostanie działalność 30 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Jego wartość to 618,6 tys. zł.
 • Domino” Joanna Rowińska - w ramach projektu „Złote maluchy”  sfinansowanych zostanie
  21 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Jego wartość to 606,5 tys. zł.
 • Tomasz Garpiel „Pro-Publico”  – w ramach projektu „Witaj w klubie dziecięcym!” powstanie 20 miejsc opieki nad dziećmi do 3 lat. Jego wartość to 505,1 tys. zł.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama