4. Ważne sprawy na sesji Rady Miejskiej. Zobacz, co zdecydowali radni

Radni ustanowili jednogłośnie Las Pracki, czwartym i jednocześnie największym użytkiem ekologicznym na terenie Wrocławia i podjęto ważne decyzje w ramach procedury zawartej w specustawie mieszkaniowej - m.in. o tych sprawach, 19 października, dyskutowali miejscy radni. Co jeszcze postanowiono? Zobaczcie szczegóły.

W sesji uczestniczyła pani Jolanta Niezgodzka, która uzyskała mandat do Sejmu RP.  Zgodnie z kodeksem wyborczym Jej mandat radnej Rady Miejskiej wygasł z mocy prawa z momentem wyboru do Sejmu.

Wygaśnięcie mandatu radnego  z dniem wyboru na posła stwierdza właściwy komisarz wyborczy w drodze postanowienia w terminie 14 dni od dnia wyborów. Postanowienie to ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej.

Na zwolnione miejsce wchodzi kolejna osoba, która kandydowała w ostatnich wyborach samorządowych z tej samej listy kandydatów i uzyskała największą liczbę głosów. O wstąpieniu na miejsce radnego, któremu mandat wygasł, kolejnej osoby postanawia komisarz wyborczy.

Radni podjęli ważne decyzje

Rada podczas sesji ustanowiła jednogłośnie Las Pracki, czwartym i jednocześnie największym użytkiem ekologicznym na terenie Wrocławia.

Radni podjęli ważne decyzje w ramach procedury zawartej w specustawie mieszkaniowej i uchwalili możliwość realizacji dwóch inwestycji, zlokalizowanych:

• w rejonie Kochanowskiego i Kwidzyńskiej (teren dawnej stoczni rzecznej na Zaciszu)
  • w rejonie Armii Krajowej, Tarnogajskiej i biskupa Bogedaina (obszar bazy sprzętowo-transportowej Transbudu).

Ograniczenia sprzedaż napojów alkoholowych

Rada Miejska ma prawo ograniczyć sprzedaż napojów alkoholowych w godzinach nocnych w punktach sprzedaży i w tym celu, wystąpiła dzisiaj o opinię w tej sprawie do wybranych Rad Osiedli: Huby, Nadodrze, Ołbin, Plac Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Przedmieście Oławskie, Przedmieście Świdnickie i Szczepin.

Radni powołali ławników

Radni podczas obrad powołali ławników do Sądu Okręgowego, Sądu Rejonowego dla Wrocławia – Fabryczna, Krzyki i Śródmieście na kadencję 2024 – 2027.

Apel o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta

Radni przyjęli także stanowisko w sprawie apelu o likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miasta i skierowali wniosek o podjęcie inicjatywy legislacyjnej zmierzającej do przeniesienia ciężaru finansowania tych zajęć z samorządów na budżet państwa. Apel dotyczy likwidacji finansowania zajęć wszystkich wyznań i szukania oszczędności.

Wrocławski Znicz Pamięci

Przewodniczący przypomniał i zachęcił radnych do aktywnego udziału w organizowanej corocznie akcji  „Wrocławski Znicz Pamięci”, która ma na celu upamiętnienie zmarłych radnych, osób zasłużonych dla Wrocławia oraz zbiorowych miejsc pamięci.

Podczas sesji odbyła się dyskusja i głosowanie nad projektami uchwał w sprawach m.in:

• budżetu miasta na 2023 rok;
  • przyjęcia wieloletniej prognozy finansowej miasta;
  • upoważnienia Prezydenta Wrocławia do złożenia wniosku o dofinansowanie oraz przyjęcia do realizacji projektu pod nazwą:,,Wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi z udziałem zielono-niebieskiej infrastruktury we Wrocławiu’’ w ramach naboru ogłoszonego przez NFOŚiGW;
  • dotacji celowej dla Rzymskokatolickiej Parafii Katedralnej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu na realizację zadania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków („Restauracja organów W. Sauera w Archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela”);
  • zmieniającym uchwałę w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania oraz śródmiejskiej strefy płatnego parkowania, ustalenia wysokości stawek opłaty za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania oraz w śródmiejskiej strefie płatnego parkowania;
  • "Programu współpracy Miasta Wrocławia z organizacjami pozarządowymi w 2024 r.
  • przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Tęczowej, Strzegomskiej i Robotniczej we Wrocławiu;
  • uchwalenia m.p.z.p w rejonie ulic Popowickiej, Wejherowskiej, Niedźwiedziej, w rejonie R.Dmowskiego, Wł. Jagiełły i Mostowej, w rejonie Nabycińskiej, Marchijskiej i Braniborskiej, w rejonie Karmelkowej, morelowskiego i kupieckiej, w rejonie ulic Na niskich Łąkach i Szybkiej oraz rzeki Oławy;
  • nadania nazwy skwerowi u zbiegu ulic Dyrekcyjnej, Joannitów i Jana Władysława Dawida nazwy Komisji Edukacji Narodowej;
  • odrzucenia doraźnej Komisji ds. zbadania funkcjonowania spółki WKS Śląsk Wrocław S.A.

Wyniki głosowania zostaną umieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej.

Źródło: materiały prasowe