wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wirtualna rzeczywistość to nie tylko gry komputerowe. W WSB powstało laboratorium VR

Studenci i pracownicy Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu mogą korzystać z nowego laboratorium VR. Na uczelni, która prowadzi studia informatyczne ze specjalizacją wirtualnej rzeczywistości, pojawiło się między innymi kilkanaście zestawów profesjonalnych gogli i kompleksowo wyposażone stanowiska informatyczne. Otwarcie pracowni to efekt współpracy z wrocławską firmą Giant Lazer.

Reklama

VR, czyli wirtualna rzeczywistość, to rozwiązanie, które pozwala użytkownikom na interakcję z cyfrowymi obiektami. Użytkownik, wykorzystując gogle i kontrolery, może poruszać się w wygenerowanym świecie 3D. Choć dziedzina ta kojarzy się przede wszystkim z grami komputerowymi, okazuje się, że może znaleźć zastosowanie w biznesie, edukacji czy przemyśle. Studenci Wyższej Szkoły Bankowej mogą również korzystać z technologii AR, która łączy świat rzeczywisty z wygenerowanym komputerowo.

Pojawiła się rosnąca potrzeba pozyskiwania nowych pracowników, którzy posiadają odpowiednie umiejętności, żeby pracować w branży 3D, VR czy programowania dzięki silnikom gier. W WSB widzieliśmy partnera, który byłby w stanie zbudować jedyne w swoim rodzaju laboratorium. Przekrój dostępnych sprzętów i technologii jest olbrzymi.
Jakub Korczyński, prezes firmy Giant Lazer

Nowe możliwości dla studentów informatyki

Cyfrowe światy to przestrzeń, w której swoje kompetencje mogą rozwijać m.in. graficy i programiści. Specjalistów w tej dziedzinie kształci wrocławska Wyższa Szkoła Bankowa, która już od kilku lat współpracuje z firmą Giant Lazer. Nowo otwarte laboratorium to efekt długofalowych działań mających na celu zagwarantowanie studentom jak najlepszych warunków do rozwoju.

Otwarcie laboratorium VR to jest ważny dzień dla uczelni - jest to nowa technologia, a takowymi zajmujemy się na kierunku informatyka. W WSB mamy specjalność VR, dzięki czemu teraz możemy rozszerzyć naszą ofertę czy zorganizować dodatkowe działania dla studentów. Nie tylko bardziej profesjonalnie podejdziemy do tematu, ale będziemy również bliżej przemysłu, co najistotniejsze.
Sebastian Sobczyk, menedżer kierunku informatyka w WSB

Wirtualną rzeczywistość ogranicza jedynie wyobraźnia

Pracownia to nie tylko gogle wirtualnej rzeczywistości, ale również laptopy dla programistów czy zestawy do rejestrowania ruchu z wykorzystaniem rozmieszczonego w sali green boxa. Choć studenci mogą testować dostępne aplikacje, jednym z głównych założeń laboratorium jest tworzenie własnych rozwiązań, które mogłyby zostać użyte choćby w przemyśle. Technologia VR wykorzystywana jest chociażby w różnego rodzaju symulatorach czy na potrzeby pracowniczych szkoleń, które łatwiej przeprowadzić w warunkach kontrolowanych.

Mateusz Tokarski, wiceprezes firmy Giant Lazer: - Taka idea leży u podstaw tego laboratorium – żeby środowisko akademickie mogło opracowywać te rozwiązania, dzięki temu, że dysponuje odpowiednim sprzętem i całą infrastrukturą techniczną, która to umożliwia. W ten sposób studenci mogą zapraszać tu przedstawicieli biznesów, żeby kooperować i wspólnie pracować nad nowymi koncepcjami.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl