wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Uniwersytet Wrocławski: Wręczono Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej

Laureatami Nagrody Jadwigi Śląskiej zostali Christoph von Marschall i Rafał Dutkiewicz, fot. UM Wrocław

Laureatami tegorocznej Nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej zostali: Rafał Dutkiewicz, wieloletni prezydent Wrocławia, i niemiecki dziennikarz i publicysta Christoph von Marschall. Wyróżnienie przyznawane jest co roku osobom zaangażowanym w działania na rzecz współpracy Polaków i Niemców.

Reklama

Nagroda ustanowiona została w 2004 r. przez ówczesnego rektora Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Zdzisława Latajkę, prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza oraz środowisko naukowców i artystów skupionych środowisku Salonu Śląskiego, miejsce spotkań i debat na tematy społeczne, polityczne i naukowe. Przyznaje je kapituła, w której skład wchodzą rektor UWr, prezydent Wrocławia i przedstawiciele środowiska akademickiego i Salonu.

Patronka nagrody - Jadwiga, księżna Śląska z rodu Andechs, była żoną Piasta – Henryka Brodatego. Była fundatorką m.in. klasztoru w Trzebnicy, gdzie została pochowana. Niedługo po śmierci została ogłoszona świętą, jest otoczona kultem przez Polaków i Niemców.

Orędownicy polsko-niemieckiego pojednania

Wyróżnienie to otrzymują osoby, które z wyjątkowym oddaniem działają na rzecz niemiecko-polskiego pojednania, a swoją postawą dają świadectwo tych idei. Statuetka z brązu jest uroczyście wręczana laureatom podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim.

Dotąd nagrodę otrzymali m.in. poeta Tadeusz Różewicz, reżyser Kazimierz Kutz, Karl Dedecius, tłumacz literatury polskiej, kanclerz Niemiec Helmut Kohl i premier Tadeusz Mazowiecki, prof. Norbert Heisig, urodzony w przedwojennym Breslau, prezes Niemiecko-Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Uniwersytetu Wrocławskiego.

W tym roku podczas uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim statuetkę odebrał dr Rafał Dutkiewicz, w latach 80. wykładowca UWr, jeden z liderów Komitetu Obywatelskiego. W 2002 r. został wybrany na prezydenta Wrocławia, funkcję tę pełnił przez cztery kadencje.

– Rafałowi Dutkiewiczowi chciałbym podziękować za piękny, otwarty, tolerancyjny i silny gospodarczo Wrocław – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Nie byłoby takiego Wrocławia jako silnej marki na mapie Europy, gdyby nie konsekwentna polityka zagraniczna miasta, w której relacje polsko-niemieckie odgrywają szczególną rolę.

Nagrodą uhonorowany został także Christoph von Marschall, dziennikarz i publicysta. W laudacji napisano: „Od początku lat 90. XX wieku do dzisiaj kształtuje wiedzę Niemców o sprawach polskich i relacjach z naszym krajem. Czynił i czyni to zawsze z dużym wyczuciem, znawstwem oraz wrażliwością”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama