wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Uniwersytet Wrocławski: Ponad 200 mln zł dla uczelni badawczej

Anna Budzanowska, wiceminister nauki, i prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, fot. UWr

Nawet ponad 230 mln zł dodatkowo dostanie Uniwersytet Wrocławskie jako laureat ministerialnego konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”. – To pieniądze przede wszystkim dla naukowców – zapowiedziała Anna Budzanowska, wiceminister nauki.

Reklama

Uniwersytet Wrocławski znalazł się w grupie dziesięciu najwyżej ocenianych uczelni w Polsce. Do udziału w konkursie „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” resort nauki zaprosił w 2016 r. aż 20 szkół wyższych. Wrocław reprezentowały – obok UWr – Politechnika oraz Uniwersytet Przyrodniczy.

Przygotowanie aplikacji konkursowej trwało rok, jej weryfikacja kolejnych kilka miesięcy. – Aplikacje oceniało grono specjalistów, wybitnych naukowców, spoza Polski. Analiza dokumentacji to był jeden z etapów oceny. Kolejnym były spotkania i rozmowy z przedstawicielami uczelni na temat pomysłów na realizację zapowiedzianych przedsięwzięć – mówi Anna Budzanowska. Jesienią 2019 r. ogłoszono dziesiątkę, która dostanie dodatkowe pieniądze na realizację planów, w tym najstarszą wrocławską uczelnię.

Uniwersytet Wrocławski w ciągu siedmiu lat otrzyma dodatkowe 230-250 mln zł (rocznie średnio ok. 33 mln zł, to blisko 10 procent rocznego budżetu uczelni).

- Tym razem to nie są pieniądze na mury, ani na sprzęt badawczy, lecz na kapitał ludzki, czyli na przykład, na sprowadzenie wybitnych naukowców z zagranicy, albo rozwój programu Visitings Professors – podkreśliła wiceminister nauki.

Pora na Priorytetowe Obszary Badawcze

– Szczycimy się starymi murami, ale uniwersytet musi być młody, musimy podejmować nowe tematy badawcze – mówi prof. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

W aplikacji przygotowanej przez zespół pod kierunkiem prof. Przemysława Wiszewskiego, dziekana Wydziału Historyczno-Pedagogicznego, zapowiedziano interdyscyplinarnych obszarów badawczych, w których już dzisiaj uczelnia osiąga znacznie, czyli międzynarodowe sukcesy. Nazwano je Priorytetowymi Obszarami Badawczymi (POB), należą do nich: nowe materiały, big data i sztuczna inteligencja, zdrowie – do analizy genów po projektowanie leków, człowiek między naturą i kulturą, człowiek – miasto i środowisko, wielokulturowość.

Powołane zostaną także Inkubatory Doskonałości Naukowej. To propozycja dla młodych naukowców, którzy, w interdyscyplinarnych zespołach i pod okiem doświadczonych uczonych, także mają szansę na spore dofinansowanie na prowadzenie badań.

Innym celem wskazanym dla Uniwersytetu jako uczelni badawczej jest udoskonalenie systemu zarządzania instytucją.

W 2023 r., czyli na półmetku projektu, resort oceni zaawansowanie realizacji programu przyjętego przez UWr. W 2026 r. zostanie on podsumowany. Wtedy także zapadnie decyzja, czy Uniwersytet zostanie w dziesiątce uczelni badawczych na kolejną edycję.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama