wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Uniwersytet Przyrodniczy realizuje projekt dla Europejskiej Agencji Kosmicznej

Badania, prowadzone Uniwersytecie Przyrodniczym, pomogą zweryfikować teorię Einsteina. Wrocławska uczelnia podpisała kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

Reklama

Wszystko za sprawą opracowanej przez wrocławskich naukowców metody modelowania orbit satelitów Galileo, charakteryzującej się niespotykaną do tej pory precyzją. Dzięki niej po raz pierwszy w historii dokładnie i bezpośrednio zmierzona zostanie krzywizna czasoprzestrzeni.

Porażka programu Galileo przekuta w sukces

System nawigacyjny Galileo w założeniach miał być europejskim odpowiednikiem amerykańskiego GPS. Podczas wynoszenia satelitów w przestrzeń kosmiczną doszło jednak do awarii, w wyniku czego znalazły się one na niewłaściwych orbitach. Uniemożliwia to wykorzystanie systemu Galileo do celów nawigacyjnych.

Umieszczona w kosmosie aparatura pozwala jednak m.in. na precyzyjne pomiary geodezyjne. Wykorzystywana była do tej pory także do przekazywania sygnałów SOS.

Może być również wykorzystana do celów naukowych. Projekt wrocławskich naukowców jest tego najnowszym przykładem. Model orbit Galileo, opracowany w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki UPWr przez mgr. inż. Grzegorza Burego, ma szansę przyczynić się do postępu w dziedzinie fizyki fundamentalnej.  

Kierownikiem projektu „Efekty relatywistyczne w orbitach satelitów Galileo” jest prof. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki UPWr. Umowa z ESA na dalsze badania podpisana została w kwietniu tego roku.

Więcej na temat projektu, przeczytacie na stronie uczelni.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama