wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 11°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Uniwersytet Medyczny remontuje na dużą skalę

Collegium Anatomicum na Uniwersytecie Medycznym, fot. Adam Zadrzywilski

Ponad 120-letnia sala wykładowa Collegium Anatomicum - jedna z najciekawszych tego typu przestrzeni we Wrocławiu, olśniewa po gruntownym remoncie. Blisko trzy mln zł pójdzie na częściowe odnowienie kamienicy przy ul. Parkowej, siedziby m.in. Zakładu Ratownictwa Medycznego

Reklama

Otwarta w październiku 1898 roku sala wykładowa była ozdobą ówczesnej siedziby Instytutu Anatomii. Zaprojektował ją Artur Buchwald według zasad obowiązujących dla theatrum anatomicum. W amfiteatralnie zabudowanych pomieszczeniach przeprowadzano pokazowe sekcje zwłok i lekcje anatomii, w których uczestniczyli adepci medycyny. Podczas wykładów na środek audytorium wprowadzano stół sekcyjny, intensywne oświetlone wnętrze oraz układ widowni ułatwiał obserwację zabiegu.

Po II wojnie sala nadal była wykorzystywana podczas zajęć z anatomii. Jednak z czasem, także w wyniku doraźnych przeróbek, straciła swój urok.

Wizualizacja zamiast sekcji zwłok

Teraz Collegium Anatomicum znowu zachwyca. Podczas remontu odrestaurowano kasetonowy sufit oraz kamienną podłogę, odnowiono schody i amfiteatralne podesty oraz stolarkę okienną, pulpity i krzesła. Na środek nie wjeżdża już stół sekcyjny ze zwłokami. Wykładowcy mogą korzystać za to z multimedialnego oprzyrządowania sali. Na remont wnętrza Uniwersytet Medyczny wydał 1,8 mln zł.

Ekipy remontowe pracują przy ul. Parkowej 34. Czterokondygnacyjna, czynszowa kamienica została wybudowana na początku XX wieku i było w niej osiem mieszkań. Miała dekoracyjną fasadę z secesyjnymi elementami. Dzisiaj to siedziba m.in. Zakładu Dietetyki oraz Zakładu Ratownictwa Medycznego.

- Prace obejmują remont elewacji i dachu oraz wymianę stolarki okiennej w całym budynku. Wydamy na nie dwa miliony 853 tysiące złotych – informuje Monika Maziak, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Medycznego.

Fot. Adam Zadrzywilski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama