4. Nowy patron wrocławskiej ulicy i skweru

Dziś, 10 października, w samo południe, ulicy i skwerowi, położonym pomiędzy ulicami Skwierzyńską i Szczęśliwą, uroczyście nadano imię mocno związanego z naszym miastem duchownego – ks. Jana Schneidera.

Urodzony w 1824 r. na Opolszczyźnie Jan Schneider studiował teologię na Uniwersytecie Wrocławskim, następnie, po ukończeniu seminarium duchownego we Wrocławiu, przyjął święcenia kapłańskie. Krótko związany był z parafią w Wiązowie, a potem aż do śmierci, w roku 1876, działał we Wrocławiu. Przez kilka lat był wikarym w kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku (1851-1854), następnie administratorem, a potem (1869) proboszczem w kościele św. Macieja.

Ks. Schneider znany był ze swojej pracy charytatywnej i socjalnej – jako pierwszy na Śląsku organizował taką pomoc dla dziewcząt i kobiet, bez względu na ich wyznanie, przybywających do dużych miast w poszukiwaniu pracy. To on w roku 1854 założył Stowarzyszenie dla Podniesienia Moralnego Dziewcząt Służących, zwane także Związkiem Maryjnym. Był również założycielem Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, które stopniowo przejęło zadania stowarzyszenia, oficjalnie zatwierdzonego przez Watykan w 1897 r.

Ze względu na jego rozległą działalność charytatywną, ks. Jana Schneidera nazywano apostołem miłosierdzia.

Uroczystość nadania wrocławskiej ulicy i skwerowi imienia ks. Schneidera poprowadził dyrektor Wydziału Kultury UM Jarosław Broda, z udziałem wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej Marii Zawartko, dyrektora Biura ds Organizacji Pozarządowych Dominik Golemy oraz s. Almy Białek – matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej, s. Korduli Clafki – przełożonej Prowincji Niemieckiej Zgromadzenia oraz s. Justyny Wojcieszak – przełożona Prowincji Polskiej Zgromadzenia.

MaWi

fot. Beata Jackowska