Trwa Kongres „Miasto–Woda–Jakość życia”: Pomyślmy o przyszłości

W Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia rozpoczął się Międzynarodowy Kongres „Economy of a Water City”, którego gospodarzem już po raz drugi jest miasto Wrocław. W dwudniowych obradach, spotkaniach i dyskusjach biorą udział światowej klasy specjaliści z zakresu gospodarki, ekologii, urbanistyki oraz politycy, przedstawiciele organizacji proekologicznych

Wspólnym mianownikiem dla tegorocznej odsłony kongresu jest polityka municypalna. – To miasta odpowiadają za największe zanieczyszczenia dotyczące zasobów wody. Miasta także potrzebują najwięcej wody – mówił prof. Cedo Maksimovic z Imperial College London w wykładzie otwierającym obrady w Centrum Kongresowym.

Naukowiec swoje wystąpienie poświęcił inicjatywie „Blue-Green Solutions”. To metoda współpracy instytucji odpowiedzialnych za rozwój m.in. metropolii, w której nacisk pada na ochronę środowiska, zachowanie dóbr naturalnych dla przyszłych pokoleń.

Prof. Cedo Maksimovic: – Ziemia formowała się przez dziesiątki miliardów lat. Człowiek pojawił się około 10 tysięcy lat temu. Dwieście lat temu zaczął używać rozwiązań i technologii, które mogą doprowadzić do zagłady ludzkości.

Naukowiec mówił o konieczności wprowadzenia zasad zrównoważonego rozwoju w programie rozbudowy miast. – To wymaga współpracy architektów, urbanistów, specjalistów od zieleni, firm energetycznych i zarządzających miejską gospodarką wodną – mówił prof. Cedo Maksimovic.

Prezydent Wrocławia: Odpowiedzialny rozwój miasta

Prezydent Wrocławia otwierając kongres, wspominał o znaczeniu rzek, nad którymi leży miasto, o ich wpływie na rozwój Wrocławia. Więcej uwagi poświęcił współczesnym zobowiązaniom wynikającym z położenia metropolii.

– We Wrocławiu chcemy bardzo praktycznie i świadomie podochodzić do szczególnego zasobu, jakim jest Odra. Chcemy odpowiedzialnie podchodzić do kwestii klimatycznych – deklarował Jacek Sutryk. – Kiedy rozmawiamy o tworzeniu miast inteligentnych, przyjaznych mieszkańcom musimy uwzględniać te kwestie związane z komfortem klimatycznym. To dotyczy wiele wymiarów funkcjonowania miasta, między innymi prymatu transportu publicznego, czystego powietrza, zrównoważonego rozwoju oraz gospodarowania wodą.

O narzędziach wykorzystywanych do odpowiedzialnej gospodarki wodnej mówił z kolei Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Historia wodociągów we Wrocławiu sięga średniowiecza. Metody dostarczania wody i odprowadzania nieczystości ewoluowały, pozostałości dawnych systemów kanalizacyjnych są odkrywane przy okazji prac archeologicznych. Dzisiaj MPWiK obsługuje milionową metropolię, ma firmową komórkę badań i rozwoju i korzysta z nowoczesnych technologii. – Nasz system wykrywania ukrytych wycieków SMART Flow pochwalił Satya Nadella, prezes firmy Microsoft. To było bardzo satysfakcjonujące – chwalił się Witold Ziomek.

Organizatorami Kongresu „Economy of a Water” są Miasto Wrocław, Aquapark Wrocław i Open Eyes Economy Summit.