4. TORYwolucja na wrocławskich szynach za 80 milionów złotych rocznie
Konferencja prasowa na temat Torywolucji na pl. Jana Pawła II, gdzie trwa remont torowiska Michał Kurowicki

We Wrocławiu trwa TORYwolucja – naprawy torów, zwrotnic, czy sieci trakcyjnej na terenie całego miasta. Program wystartował w 2020 r., jest kontynuowany w tym roku i potrwa jeszcze przez kilka lat. Od początku miasto przeznacza na ten cel 80 mln zł rocznie.

W środę, 29 grudnia, na konferencji prasowej o szczegółach TORYwolucji opowiadali – prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i prezes MPK Krzysztof Balawejder. Spotkanie odbyło się na pl. Jana Pawła II, gdzie w tej chwili również trwa remont torowiska.

Tramwaje mają jeździć bezpiecznie i komfortowo

– W tym roku, w ramach TORYwolucji, przeznaczyliśmy 80 mln zł. na poprawę infrastruktury tramwajowej – mówi prezydent Jacek Sutryk. – Były to przede wszystkim remonty torów, ale również zwrotnic, krzyżownic i rozjazdów oraz sieci trakcyjnej. Wszystkie te elementy są niezbędne, żeby tramwaje mogły jeździć bezpiecznie, szybko i komfortowo.

W 2020 r. zrealizowano 10 zadań, a w tym roku już 20. Natomiast 21. zadanie to remont pl. Dominikańskiego, gdzie prace zakończą się na początku stycznia 2022 r.

Konferencja odbywała się na pl. Jana Pawła II, żeby pokazać, jak skomplikowane są remonty. W tym miejscu są cztery kierunki jazdy. Jeden z nich udało się już zrobić. Chodzi o tory dochodzące z ulic Ruskiej i Św. Mikołaja.

W tej chwili trwają prace od strony ul. Legnickiej. Oznacza to, że zostały dwa kierunki, gdzie przez kilka miesięcy będą trwały prace torowe. Warto zwrócić uwagę, że kiedy naprawiane są torowiska, od razu remontowana jest nawierzchnia, po której jeżdżą samochody.

– Tam gdzie można stosujemy rozwiązania betonowe, które są najbardziej trwałe – podkreśla Krzysztof Balawejder, prezes MPK. – Staramy się robić to tak, żeby nie wracać w to samo miejsce przez najbliższe 10 lat.

– Właśnie pl. Jana Pawła II to przykład na rozsądny podział remontu w czasie – dodaje prezes. – Podzieliliśmy to zadanie na 5 etapów, żeby zachować płynność przejazdu na jednym z kluczowych skrzyżowań w mieście. Oczywiście można by zrobić to szybciej, ale skutkiem byłyby ogromne korki.

TORYwolucja w kończącym się roku

Do osiągnięć tegorocznej TORYwolucji zalicza się m.in. kolejny etap remontu al. Hallera oraz ul. Złotoryjskiej, czyli łącznika ul. Legnickiej z Trasą Autobusowo-Tramwajową na Nowy Dwór. W tych miejscach przewoźnik urządził zielone torowiska. Wyremontował też tory na ul. św. Mikołaja i Ruskiej. Zakończyły prace przy ul. Olszewskiego, na linii do pętli Biskupin.

Bardzo dużo działo się w newralgicznych miejscach sieci tramwajowej, czyli na skrzyżowaniach. Dobiega końca ostatni etap wymiany rozjazdów i łuków na placu Dominikańskim.

Podobne inwestycje zostały zrealizowane także na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i al. Hallera oraz al. Hallera i ul. Grabiszyńskiej czy Podwala i ul. Sądowej. W ciągu ul. Kazimierza Wielkiego takie prace toczyły się w kilku miejscach: na skrzyżowaniu z ul. Szewską i Widok oraz na wysokości ul. Krupniczej.

– Wyciągnęliśmy także wnioski z ostatniej zimy i wymieniliśmy aż 70 zwrotnic na terenie całego Wrocławia. Dzięki temu nie damy się zaskoczyć kolejnej zimie i minimalizujemy ryzyko awarii, jakie pamiętamy z lutego mijającego roku – podkreśla Krzysztof Balawejder.

Duża ulgą dla pasażerów komunikacji miejskiej były także remonty przejazdów tramwajowych. Nowe szyny, podbudowa i nawierzchnia pojawiły się na placu Strzegomskim, na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich z Kutnowskiej, u zbiegu Legnickiej i Zachodniej czy też na ul. Legnickiej, na wysokości skrzyżowania z ul. Bolesławiecką tuż przy Dolmedzie.

Planowane remonty w ramach TORYwolucji w 2022 r.

Najważniejszą inwestycją, w ramach TORYwolucji na przyszły rok, to remont torowiska w ciągu ul. Kosmonautów wraz z pętlą tramwajową na Leśnicy. Planowane jest też dokończenie remontu skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Świdnickiej, gdzie do wymiany są rozjazdy i skrzyżowanie torowe.

Kolejne zadania to wymiana rozjazdów na moście Zwierzynieckim i wymiana torów przy ulicach Pułaskiego i Małachowskiego. W sumie prace będą trwały w 18 miejscach:

• Kolejne etapy remontu pl. Jana Pawła II
  • Rozjazd na skrzyżowaniu przy pl. Dominikańskim, od strony ul. Kazimierza Wielkiego (dokończenie)
  • Remont torowiska w Podwalu, od pl. Jana Pawła II do pl. Orląt Lwowskich
  • Remont torowiska w Podwalu, od pl. Jana Pawła II do ul. Księcia Witolda (z wyłączeniem mostu Sikorskiego)
  • Wymiana rozjazdów w węźle rozjazdowym, przy zajezdni Borek
  • Wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu ulic: Jedności Narodowej i Słowiańskiej
  • Wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu ulic: Jedności Narodowej i Nowowiejskiej
  • Modernizacja torowiska i sieci trakcyjnej w ul. Kosmonautów, od ul. Jeżowskiej do pętli Leśnica wraz z pętlą
  • Wymiana rozjazdów przy moście Zwierzynieckim i ul. Mickiewicza
  • Modernizacja torowiska na pl. Kościuszki wraz z torowiskiem do ul. Piłsudskiego i rozjazdem w ul. Świdnickiej
  • Wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i Piłsudskiego, od strony ul. Powstańców Śląskich, wraz z krzyżem i torowiskiem do ul. Swobodnej