wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Jak wynająć mieszkanie od TBS

Budowa nowego osiedla TBS w Leśnicy fot. Karol Jaszcz
Budowa nowego osiedla TBS w Leśnicy

Mieszkania w TBS Wrocław są częścią systemu budownictwa społecznego w Polsce, którego głównym założeniem jest oferowanie wynajmu mieszkań w cenie niższej od najmu na rynku komercyjnym. To też propozycja dla osób, które nie chcą lub nie mogą zaciągnąć kredytu na zakup własnego M.

Reklama

Ogłoszenia o wolnych lokalach pojawiają się regularnie na stronie spółki www.tbs.wroc.pl. Każde zawiera informację o metrażu i opis mieszkania, a także wysokość partycypacji, kaucji, stawkę czynszu za mkw. oraz miesięcznych opłatach związanych z najmem.

Jak się zabrać za wynajem mieszkania w TBS

Osoba, która znajdzie odpowiednie dla siebie mieszkanie, najpierw powinna złożyć wizytę w urzędzie skarbowym, aby uzyskać zaświadczenie o wysokości dochodów za ubiegły rok. Dotyczy to wszystkich osób pełnoletnich, które mają zamieszkać w wybranym M.

Później należy zajrzeć na stronę internetową TBS Wrocław i sprawdzić ogłoszenia o wolnych mieszkaniach na wynajem.

Kiedy znajdziemy interesujący nas lokal, wypełniamy wniosek o najem (dostępny w każdym ogłoszeniu) i wysyłamy go mejlowo. Złożone wnioski ocenia Komisja Mieszkaniowa, która analizuje, czy zainteresowany najmem spełnia wymogi ustawowe i przyznaje punkty wg kryteriów dodatkowych oceny wniosków o najem ustalonych przez TBS.

Osoba, której wniosek spełnia wymagania i otrzyma najwięcej punktów, zostanie wybrana jako najemca. Wówczas pozostaje tylko spotkać się z pracownikiem TBS, ustalić termin wpłaty partycypacji i kaucji, a następnie podpisać umowy (najmu oraz partycypacji).

Po tym wszystkim można odebrać mieszkanie. Spółka stawia na najem długoterminowy, co oznacza, że jeśli najemca reguluje opłaty w terminie i nie łamie warunków umowy najmu, może być mieszkańcem TBS Wrocław tak długo, jak zechce. Jeśli chcemy wypowiedzieć umowę najmu, to otrzymujemy zwrot partycypacji i kaucji, którą wpłaciliśmy przy podpisaniu umowy.

Wynajem mieszkania w TBS: warunki ustawowe

Wynajem mieszkania w TBS: kryteria dodatkowe

Budowa nowego osiedla TBS w Leśnicy idzie zgodnie z planem 

Pod koniec 2021 r. rozpoczęła się budowa kolejnego osiedla TBS we Wrocławiu. To inwestycja o nazwie Leśnica IX, na działce między ulicami: Dolnobrzeską, Uraską, Błońską i Marszowicką, w sąsiedztwie już istniejących budynków wrocławskiego TBS-u. 

Powstanie tam 12 budynków z 301 mieszkaniami na wynajem w systemie budownictwa społecznego. Koszt tej inwestycji to ponad 81 mln zł, a prace wykonuje firma ZAB-BUD z Warszawy.

Budowa planowo ma zakończyć się w ostatnim kwartale 2023 r. Na placu budowy jest gęsto od żurawi budowlanych, a budynki powoli „wychodzą spod ziemi”. Na ukończeniu są bowiem prace nad fundamentami i trwa murowanie kondygnacji parterowych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama