wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocławski program szczepień przeciw HPV – przygotowania do kolejnej edycji

Wrocław już 11. rok prowadzić będzie działania zmniejszające możliwość wystąpienia nowotworów, wywoływanych wirusem brodawczaka ludzkiego. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na realizatora szczepień przeciw HPV w roku szkolnym 2021/2022. Objętych nimi ma zostać ponad 4 tys. uczniów, także chłopcy.

Reklama

Darmowe szczepienia przeciwko HPV oferowane są dzieciom mieszkającym we Wrocławiu, które w danym roku kalendarzowym ukończyły lub ukończą 13. rok życia i których przynajmniej jeden z rodziców rozlicza PIT we Wrocławiu. We wcześniejszych edycjach programu szczepione były jedynie dziewczynki. Od ubiegłego roku do programu dołączyli chłopcy.

– Od 45 lat walczę o życie dzieci chorych na nowotwory, a ta szczepionka będzie chroniła przed nimi chłopców, tak jak chroni już dziewczynki – powiedziała prof. Alicja Chybicka, kierująca Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Przylądku Nadziei. – Dziękuję w imieniu moich dzieci z Przylądka, które wiedzą, jak wygląda chorowanie – dodaje.

W roku szkolnym 2021/22 programem objętych zostanie 4063 uczniów urodzonych w 2008 r. Miasto przeznaczy na to 1 mln 250 tys. zł. Na dotychczasowe edycje przekazano w sumie 6,5 mln zł.

Nie tylko szczepienia

Program realizowany jest we współpracy ze szkołami, w związku z tym każda edycja rozpoczyna się we wrześniu i kończy w sierpniu następnego roku.

Program obejmuje nie tylko szczepienia ochronne, ale także spotkania edukacyjne dla dzieci, ich rodziców oraz konferencje dla lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli. W bieżącym roku, ze względu na pandemię, dużych spotkań nie organizowano. Wykorzystywano materiały, do których był dostęp online.

– W aktualnym roku szkolnym programem objętych zostało 5380 wrocławskich uczniów. Pierwszą dawkę szczepionki przeciwko HPV podano 1708 dziewczętom i 1482 chłopcom, którzy nie mieli przeciwwskazań lekarskich do szczepienia. Druga dawka podawana jest po 6 miesiącach – mówi Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.

Szczepienia wykonywane są za zgodą rodziców w punktach szczepień, do których należą dzieci (na podstawie deklaracji rodziców wyboru lekarza POZ). Na adres domowy wysłane jest imienne zaproszenie na szczepienia ze wskazaniem terminu jego wykonania.

Z takiej możliwości bezpłatnego szczepienia z chęcią skorzystałaby Małgorzata Jasińska, która swoją córkę kilkanaście lat temu zaszczepiła prywatnie.

– Gdy podjęliśmy decyzję o zabezpieczeniu córki przed tym groźnym nowotworem, i uważam ją za słuszną, jedna dawka szczepionki kosztowała 500 zł, a trzeba ją było podać trzykrotnie. Trudno co prawda korzyści zdrowotne przeliczać na złotówki, jednak to spory wydatek i nie każdą rodzinę było na to stać. Teraz, gdy szczepionka jest refundowana, nie ma się nad czym zastanawiać. Rak szyjki macicy to straszna choroba, niestety wciąż zbyt częsta, umierają na nią kobiety w różnym wieku – przyznaje Małgorzata Jasińska.

Głównym organizatorem miejskiego programu szczepień przeciwko HPV jest Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Realizuje go we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, Wrocławskim Centrum Zdrowia SP ZOZ, sanepidem, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Programy Profilaktyczne, Punktami Szczepień i szkołami podstawowymi.

Więcej informacji o programie szczepień

Wirus HPV

Za PZH: Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa. Zakażenia HPV mogą prowadzić do raka szyjki macicy i innych nowotworów.

Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku umiera 230 tys. kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na 470 tys. Szczepionki przeciw HPV zawierają wirusopodobne cząstki otrzymane drogą rekombinacji genetycznej. Dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Dodatkowo są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami. Zalecane są dla dziewcząt i młodych kobiet oraz chłopców i młodych mężczyzn.

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama