4. Szachiści z Feniksa nagrodzeni w konkursie Grand Press Photo

Zdjęcie wykonane w Domu Handlowym Feniks przez 23-letniego Marcina Zielińskiego otrzymało III nagrodę w Grand Press Photo w kategorii sport.

Grand Press Photo to największy konkurs polskiej fotografii prasowej. O nagrody walczyło w finale 266 zdjęć autorstwa 61 fotografów. Do tegorocznej, XVI edycji konkursu zgłoszono 5273 zdjęć.

Nagrodzone zdjęcie Marcina Zielińskiego zostało wykonane 18 stycznia 2020 roku, dzień przed finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Autor w trakcie fotografowania dla WOŚP szukał gniazdka z prądem, by podłączyć komputer i dokonać selekcji zdjęć – wtedy zobaczył dwóch mężczyzn grających w szachy. Skupieni szachiści zaakceptowali obecność młodego człowieka z aparatem i kontynuowali rozgrywkę.

- Po podzieleniu się informacją o wygranej w sieci, dowiedziałem się, że szachiści to stali bywalcy tego stolika od ponad dwóch lat - mówi Marcin Zieliński.

To pierwsze wyróżnienie młodego fotografa pochodzącego z Gniezna w konkursie Grand Press Photo. Marcin Zieliński na co dzień fotografuje dla agencji reklamowych, firm i organizacji pozarządowych. Rozwijanie się w fotoreportażu traktuje jako pasję i możliwość pokazania pozytywnych aspektów otaczającego świata.

Zieliński jest absolwent informatyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, a obecnie studiuje zarządzanie na Wydziale Informatyki i Zarządzania.