4. Festiwal Odcienie Ukrainy na Wyspie Słodowej

24 sierpnia Ukraińcy we Wrocławiu świętowali Dzień Niepodległości Ukrainy. Dzisiaj, 2 września, zapraszają wrocławian na piknik na Wyspie Słodowej. Zabawa potrwa do godz.20.00.

Dzień Niepodległości Ukrainy obchodzony jest 24 sierpnia w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SSR 24 sierpnia 1991.

– Święto Niepodległości dla Ukraińców jest tak ważne jak dla Żydów, którzy nie mieli swojego niepodległego państwa. Nie udało nam się po pierwszej i po drugiej wojnie światowej. Cieszymy się, że stało się to bezkrwawo w 1991 r. Wtedy to był cud, że sowieckie imperium się rozpadło. Niestety, po latach to imperium się odradza i dlatego giną niewinni ludzie na wschodzie Ukrainy – mówi Igor Salamon, przewodniczący wrocławskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

Festiwal na wyspie

Na wyspie są migranci z Ukrainy, ukraińska mniejszość narodowa, Polacy i turyści. Na najmłodszych czekają warsztaty - można nauczyć się m.in pleść wianki czy robić kolorowe instrumenty, dla starszych warsztaty z robienia lelek-motanek. Czeka też sporo informacji o działalności Fundacji Ukraina, która pomaga migrantom odnaleźć się we Wrocławiu. Rodzice mogą znaleźć też informacje o zajęciach, które organizowane są we Wrocławiu również z myślą o  ukraińskich dzieciach.

Festiwal Odcienie Ukrainy / Dzień Niepodległości na Wyspie Słodowej

Eventy / Piknik / W plenerze / Dla dzieci / Warsztaty / Zajęcia dla dzieci / Dla wszystkich
Termin 2 września 2017 od 14:00 do 20:00

Miejsce Wyspa Słodowa

Ukraińcy we Wrocławiu

Ukraińców we Wrocławiu przybywa. W latach 80. ukraińska mniejszość narodowa liczyła ok. tysiąca osób. Obecnie szacuje, że obywateli Ukrainy mieszkających i pracujących we Wrocławiu może być co najmniej kilkanaście tysięcy. Cześć z nich jest tu na stałe, a część przyjeżdża sezonowo do pracy. Czytaj – Ukraińcy wybierają Wrocław.

– Nikt nie prowadzi statystyk, ilu Ukraińców jest obecnie we Wrocławiu ale wiadomo, że ok. 500 dzieci ukraińskich chodzi w mieście do szkół, a ok. 2500 osób studiuje – dodaje Igor  Salamon.

W lipcu 2017 r. prezydent Wrocławia przekazał pieniądze na rzecz Fundacji Ukraina. To 50 tysięcy euro, które Rafał Dutkiewicz otrzymał wraz z Niemiecką Nagrodą Narodową. Przedstawił też pełnomocnika ds. ukraińskich.

Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju

Porady prawne, kursy językowe i propagowanie kultury ukraińskiej – m.in. tymi sprawami będzie zajmować się Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju. Centrum zostało otwarte w 2016 r., w budynku przy ul. Ruskiej 46.