wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Delegacja Wrocławia na święcie partnerskiego Kowna

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur spotkał się z Rasą Šnapštiene, wiceprezydent Kowna, odpowiedzialną za sprawy społeczne, fot. UM

Wiceprezydent Jakub Mazur i Jan Wais, wicedyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego, reprezentowali Wrocław podczas święta Kowna.

Reklama

Kowno – miasto partnerskie Wrocławia – świętuje w tym roku stulecie ustanowienia tymczasową stolicą Republiki Litewskiej. Położone nad Niemnem i ujściem Willi od 1919 r. miasto pełniło tę funkcję do 1940 roku. To okres dynamicznego rozwoju Kowna, w którym swoje siedziby miały urzędy centralne młodego państwa, uczelnie, banki, przedsiębiorstwa.

Uroczystości związane ze stuleciem ustanowienia Kowna miastem stołecznym Litwy, zaplanowano na 14-16 lutego. Głównym wydarzeniem był koncert, w piątek 15 lutego, w hali widowiskowej „Žalgiris”. Podczas wieczoru z udziałem najwybitniejszych artystów litewskich przywołane zostały najważniejsze momenty z historii państwa i miasta.

Oprócz przedstawicieli Wrocławia do Kowna przybyły delegacje z innych jego miast partnerskich: szwedzkiego Vaxjo, czeskiego Brna, czy ukraińskiego Charkowa.

Europejska Stolica Kultury: Wrocław inspiruje

Poza udziałem w oficjalnych uroczystościach, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur spotkał się z Rasą Šnapštiene, wiceprezydent Kowna, odpowiedzialną za sprawy społeczne. Delegacja Wrocławia rozmawiała także z Jolantą Baltadonyte, szefową Departamentu Spraw Społecznych w Kownie. Spotkania dotyczyły wymiany informacji o praktykach w zakresie form dziennej opieki dziecięcej oraz programów skierowanych do seniorów.

Kowno jest miastem partnerskim Wrocławia od 2003 roku. Głównymi obszarami współpracy jest edukacja, kultura i sztuka. W 2022 roku Kowno - tak jak Wrocław w 2016 roku - będzie Europejską Stolicą Kultury.

Od 2018 r. na moście prowadzącym przez Niemen stoi wrocławski krasnal Życzliwek.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama