wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Świąteczne zbiórki dla potrzebujących we Wrocławiu

Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami. Wszyscy możemy pomóc najbardziej potrzebującym mieszkańcom Wrocławia spędzić święta Bożego Narodzenia z uśmiechem na ustach. Przed nami liczne zbiórki dla potrzebujących.

Reklama

Świąteczna Zbiórka Żywności

29-30 listopada 2019 r. odbywa się ogólnopolska 23. Świąteczna Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności. Trzynasty raz zostanie ona również przeprowadzona na Dolnym Śląsku.

Świąteczną Zbiórkę Żywności wspierają takie sieci jak: Biedronka, Dino, Tesco, Polo Market, Intermarche, Netto, Carrefour, Kaufland, Lidl, PSS Społem, Lewiatan, Delikatesy T&J oraz Auchan. Listę 188 sklepów, biorących udział w Świątecznej Zbiórce można sprawdzić tutaj.

Najbardziej pożądane są produkty z długimi terminami przydatności, jak między innymi: mąka, cukier, makaron, ryż, olej, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, bakalie, słodycze. W ubiegłym roku udało się zebrać niemal 60 ton jedzenia, które trafiło do 25 tys. osób.

O to, by wszystkie produkty trafiły do potrzebujących jeszcze przed świętami zadba w tym roku dwa tysiące wolontariuszy. To oni będą czekali przy zbiórkowych koszach na produkty, które zostaną zawiezione do magazynu Banku Żywności we Wrocławiu.

Tam zostaną zważone i popakowane, a następnie wyruszą w dalszą drogę do organizacji pomocowych: świetlic, ognisk wychowawczych dla dzieci, domów dziecka, domów samotnej matki, jadłodajni i innych organizacji, które prowadzą zbiorowe żywienie, bądź przekazują żywność bezpośrednio osobom potrzebującym.

Zbiórka fundacji Weźpomóż.pl

W ten weekend zbiórkę produktów spożywczych na święta prowadzą również przedstawiciele fundacji Weźpomóż.pl założonej przez Jana Piontka, laureata 30 Kreatywnych Wrocławia 2018. Produkty do świątecznych paczek będą zbierane w czterech sklepach 29 listopada (w godz. 16.00-20.00) oraz 30 listopada (w godz. 10.00-20.00).

Sklepy to: Kaufland, ul. Legnicka 62A, Lidl, ul. Braniborska 82, Lidl, ul. Muchoborska 17 oraz Biedronka, ul. Braniborska 14.

Paczki będą następnie rozdawane uczestnikom Wigilii Charytatywnej, którą przedstawiciele fundacji organizują 16 grudnia w Centrum Koncertowym A2 przy ul. Góralskiej 5. Weźmie w niej udział ok. tysiąca osób. Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w Wigilii mogą zapisywać się telefonicznie (508 10 10 16) lub przez formularz kontaktowy na stronie wezpomoz.pl.

Wigilia Charytatywna fundacji Weźpomóż.pl

Spotkania / Dla seniorów / Dla dzieci / Dla rodziców / Dla wszystkich
Termin 16 grudnia 2019 od 14:00 do 17:00

Miejsce A2 – Centrum Koncertowe

Zobacz

– Prosimy o wsparcie podczas zbiórki produktów, a następnie zapraszamy wszystkich potrzebujących na wyjątkową Wigilię. Na gości czekać będą ciepłe, wigilijne posiłki oraz paczki świąteczne. Dodatkowo będzie można obejrzeć występy przedszkolaków oraz recital wrocławskiego wokalisty i aktora Tomasza Krajewskiego. Zapraszamy także do współpracy wolontariuszy – mówi Jan Piontek, założyciel fundacji Weźpomóż.pl.

Zielone Mikołaje – kwesta na rzecz mieszkańców św. Brata Alberta

Już w najbliższą sobotę, 30 listopada, w Centrum Handlowym Borek, Feniks oraz w sklepie Ikea pojawią się Zielone Mikołaje. To wyjątkowa akcja, mająca na celu zbiórkę środków dla potrzebujących mieszkańcom placówek prowadzonych przez Wrocławskie Koło Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Kwesta prowadzona jest już od 24 lat, przez co jej wolontariusze nie są anonimowi. Patrząc przez pryzmat ostatnich lat, coraz większa liczba mieszkańców Wrocławia decyduje się na pomoc potrzebującym i udzielenie im niezbędnego wsparcia.

– Dla osób doświadczających bezdomności, na rzecz których zbierane są środki, jest to bardzo ważne działanie podejmowane w tym okresie. Przez cały rok pozyskujemy pieniądze na zaspokojenie najpotrzebniejszych potrzeb, a przy okazji świąt Bożego Narodzenia zależy nam na przygotowaniu drobnych upominków dla naszych podopiecznych – mówi Anna Olbryt z Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Fot. materiały wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Fot. materiały wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

W paczkach nie będzie gier komputerowych czy robotów kuchennych, a jedynie skromne drobiazgi, w postaci odzieży, która ma niesamowitą wartość dla człowieka, a potrzebujących po prostu nie stać na samodzielny jej zakup.

– Wrocławianie już wielokrotnie udowodnili, że zależy im na wspieraniu inicjatyw, do których mają zaufanie i które są bliskie ich sercom. Trudno jest przełamać się i wesprzeć osoby wyraźnie zaniedbane żebrzące na ulicy. Do takich ludzi wychodzą streetworkerzy, którzy proponują im wsparcie w placówkach dla osób bezdomnych. To jest najtrudniejszy etap wychodzenia z bezdomności, co nie oznacza, że potem jest całkiem łatwo – dodaje Anna Olbryt.

Co ważne, akcja, którą zaplanowano na 30 listopada (sobota) będzie także kontynuowana w dniach 4-6 grudnia, gdzie poza CH Borek, Feniks i sklepem Ikea Zielone Mikołaje pojawią się także w CH Astra przy ulicy Horbaczewskiego oraz w Selgrosie. Kwesta będzie odbywała się w godzinach 10.00 - 17.00.

Zbiórka Caritas Polska

W następny weekend - 6 i 7 grudnia 2019 r.,Caritas Polska we współpracy z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zorganizuje, w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych Wrocławia, już siedemnastą zbiórkę żywności pod hasłem „Tak, POMAGAM!”.

Podczas bożonarodzeniowej zbiórki wrocławscy wolontariusze będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, z których najuboższe rodziny i placówki Caritas

przygotują świąteczne posiłki. Pojawią się oni w wielu sklepach w różnych częściach miasta. Bożonarodzeniowa zbiórka “Tak, Pomagam!” przeprowadzona będzie m.in. w sklepach sieci Biedronka, Carrefour, Kaufland, Lidl, Lewiatan, Mila, Polomarket czy Tesco. Szczegółowa lista dostępna wkrótce.

– Boże Narodzenie to szczególny czas, kiedy każdemu człowiekowi potrzebna jest bliskość drugiego człowieka. Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, że nie są sami. Caritas pragnie na święta dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie, aby każdy mógł cieszyć się wigilijnym posiłkiem – podkreśla Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do najbiedniejszych dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.

Co roku w akcji zbierania żywności w całej Polsce uczestniczy około 20 tys. wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas.

Dodatkowo Caritas Archidiecezji Wrocławskiej na zlecenie Gimny Wrocław przygotowała już 2 tysiące paczek dla najuboższych mieszkańców Wrocławia. Świąteczne upominki zostaną przekazane do Rad Osiedli i innych miejsc ich dystrybucji, skąd trafią do potrzebujących.

Wigilijna Paczka dla Lwowa

Jak co roku Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” bierze udział w świątecznej akcji charytatywnej na rzecz naszych rodaków zamieszkałych we Lwowie i okolicy. Organizatorzy zachęcają wszystkich członków i sympatyków Związku do okazania solidarności serc z tymi, którzy czekają na pomoc.

Dary zbierane będą do 6 grudnia 2019 r. w Liceum Ogólnokształcącym nr VIII przy ul. Jantarowej 5 we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama