wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Studentki z Wrocławia stworzyły platformę dla wolontariuszy
Kliknij, aby powiększyć
Autorki platformy VolunteerSide: Zofia Kowalik, Maria Krajewska i Julia Kowalik fot. Marta Świerczyńska
Autorki platformy VolunteerSide: Zofia Kowalik, Maria Krajewska i Julia Kowalik

Kiedy pandemia sparaliżowała działanie firm i NGO-sów, w Polsce zabrakło także wolontariuszy. Zauważyła to grupka studentek z Wrocławia i z Leszna. Tak powstał serwis VolunteerSide – czyli ogólnopolska platforma z ofertami wolontariatu.

Reklama

– Pomysł i wykonanie są proste – na stronie internetowej można znaleźć propozycje z dużych i małych miast, a dzięki odpowiednim filtrom tematycznym chętni do pomocy bardzo szybko odszukają odpowiednią dla siebie ofertę. Platforma została stworzona głównie z myślą o osobach w wieku licealnym, ale większość ofert skierowana jest do każdego, jako że wolontariat nie zna granic – także tych dotyczących wieku – mówi Julia Kowalik, autorka platformy.

Kilkadziesiąt ofert wolontariatu z całej Polski, także zdalnych

Aktualnie na platformie znajduje się około 50 ofert, wśród nich także wrocławskie: z Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Szlachetnej Paczki, Fundacji Mam Marzenie, czy Fundacji EkoRozwoju. Ponad połowa ofert na VolunteerSide dotyczy e-wolontariatu.

oferty wolontariatu na platformie VolunteerSide

Oferty wolontariatu na VolunteerSide – kliknij w obrazek, by przejść

– Okres pandemii sprawił, że wiele organizacji zostało zmuszonych do bardzo szybkiej zmiany trybu pracy – ludzie nawet pilniej potrzebowali pomocy niż kiedyś, upowszechniać więc zaczął się wolontariat zdalny (e-wolontariat). W innych krajach Europy taka forma niesienia pomocy była znana już wcześniej, jednak w Polsce jej rozkwit przypadł właśnie na czas pandemii – opowiada Julia Kowalik.

Projekt zrealizowali studenci w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii

Julia Kowalik (autorka platformy) studiuje cyberbezpieczeństwo na Politechnice Wrocławskiej. Zespół platformy tworzą także Marta Świerczyńska i Aleksandra Pyka – studentki komunikacji wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Zofia Kowalik, Maria Krajewska i Kacper Gembara – studenci SGH.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl