wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Strażacy z Wrocławia zbierają na nowy samochód ratowniczy

Strażacy z wrocławskiej Ochotniczej Straży  Pożarnej - Jednostki Ratownictwa Specjalistycznego  zbierają przez internet na nowy samochód ratowniczy. Możesz im pomóc.

Reklama

Duża liczba zespołów ratowniczych, które tworzą przewodnicy i ich psy, a także zwiększające się zapotrzebowania na pracę tych psów sprawia, że potrzebny jest nam specjalistyczny samochód. Nowe auto pozwoli na wyjazd ratowników oraz czworonożnych strażaków do akcji ratowniczych oraz szkoleń w dużo lepszych warunkach - mówi Łukasz Telus, naczelnik OSP JRS we Wrocławiu.

Samochody, którymi obecnie dysponują ratownicy mają duże przebiegi i niestety nie są pojemne. Psy podróżują w plastikowych transporterach, w których w lecie jest gorąco, a w zimie chłodno. Gdy na akcję wyjeżdża większa liczba zespołów, psy podróżują po kilka w jednym kenelu a czasem wręcz "pod nogami" ratowników, co nie jest ani bezpieczne, ani komfortowe, zarówno dla strażaków, jak i psów. 

Po takiej podróży pies ratowniczy zamiast mieć motywację i iść do ciężkiej pracy by ratować ludzkie życie, potrzebuje chwilę czasu na odpoczynek. Jest to szczególnie dotkliwe podczas upałów. Zakup nowe auta poprawi warunki podróży przewodników i ich podopiecznych, dzięki czemu ich praca była efektywniejsza.

ratownicy nie startują z niczym. Ochotnicy zebrali już 145 000 zł, które pochodzą z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa
Dolnośląskiego oraz sponsorów, jednak żeby zrealizować cel potrzeba jeszcze minimum 70 000 zł. Ratownicy liczyli na wsparcie Gminy Wrocław, niestety w miejskiej kasie nie ma środków na ten cel. Dlatego też ostatnią szansą jest internetowa zbiórka i wsparcie sponsorów, którzy chcieliby się włączyć w ten projekt. 
Aby wesprzeć jednostkę wystarczy wejść na stronę pomagam.pl i wpisać kwotę darowizny. Nie potrzebna jest żadna rejestracja, a całość zajmuje kilka minut. 
OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu jest największą w  Polsce  grupą specjalizującą w poszukiwaniu osób zaginionych w terenie i pod gruzami budynków. W jednostce działa 42 strażaków ochotników, którzy szkolą 30 psów. Wśród nich 12 zespołów posiada uprawnienia do poszukiwań osób zaginionych w terenie i 10 zespołów do poszukiwań osób zaginionych pod gruzami budynków. Gruzowiskowe zespoły OSP JRS to aż 25% wszystkich zespołów w Polsce. Jeśli chodzi o uprawnienia terenowe, to co 7 zespół w kraju również pochodzi z tej jednostki.

W 2016 roku jednostka wzywana była do 34 akcji poszukiwawczych. Ratownicy jednostki odnaleźli i uratowali, życie 4 osobom zaginionym, w pozostałych akcjach zaginieni byli odnajdywani przez inne osoby zaangażowane w poszukiwania.

Więcej informacji o jednostce znajdziecie na stronie: www.psyratownicze.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama