wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Straż miejska zaprasza na bezpłatne pomiary spalin samochodowych

Bezpośredni wpływ na jakość powietrza we Wrocławiu ma m.in. to, co wydostaje się z rur samochodów. Ustalone normy emisji spalin powinny być przestrzegane, ale nie zawsze wiemy, czy nasz pojazd je spełnia. Wrocławscy strażnicy miejscy zapraszają na bezpłatne pomiary.

Reklama

– Musimy dbać o nasze środowisko naturalne na wielu poziomach: nie spalać odpadów, segregować śmieci, jeździć spełniającymi normy samochodami. Straż Miejska Wrocławia umożliwia dobrowolne, bezpłatne skorzystanie ze specjalistycznych urządzeń, do sprawdzenia czy samochód którym poruszamy się po Wrocławiu spełnia obowiązujące normy emisji spalin – wyjaśnia Waldemar Forysiak z wrocławskiej Straży Miejskiej.

Gdzie i jak przeprowadzić badanie

Przy asyście strażników przeszkolonych w obsłudze analizatora spalin i dymomierza, na terenie wewnętrznego parkingu Straży Miejskiej Wrocławia przy ulicy Na Grobli 14/16, każdy może sprawdzić czy jego pojazd jest ekologiczny.

– Wynik przeprowadzonego testu otrzymuje kierujący pojazdem a w przypadku, gdy jest on nieprawidłowy, także informację o konieczności niezwłocznego usunięcia usterki. Nie wystawiamy z tego względu mandatów – dodaje Waldemar Forysiak.

Pomiary można przeprowadzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 13.30. Przed przyjazdenm należy potwierdzić termin: telefonicznie: 71 37 00 254, 71 37 00 259 lub mailowo: [email protected]

Wrocław Bez Smogu

Spaliny samochodowe to tylko niewielka część wszystkich zanieczyszczeń powietrza w mieście. Największą stanowi dym wydobywający się z pieców – tzw. niska emisja stanowi aż 60%, gdy emisja komunikacyjna zaledwie 15%. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk przedstawił ostatnio serię programów, których celem jest zachęcenie mieszkańców miasta do wymiany źródeł ciepła.

Do końca 2024 roku miasto przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców. Zlikwidowa zostaną m.in. wszystkie piece pozaklasowe w miejskim zasobie komunalnym. Więcej informacji o nowych programach dostępne tutaj.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama