4. Nowy sprzęt medyczny dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego

Wart blisko 85 tysięcy złotych aparat do badania USG przekazał w czwartek, 28 grudnia, lekarzom Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. T. Chałubińskiego 3 (do niedawna Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1) prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. To kolejny prezent od miasta mający na celu poprawę opieki okołoporodowej.

Nowy aparat umożliwia m.in. ginekologiczne diagnozowanie chorób narządów płciowych czy monitorowanie rozwijającego się płodu wewnątrz macicy. Potrafi obrazować kolorowym Dopplerem, w związku z czym analizuje przepływy mózgowe czy pępowinowe płodów.

– To wspaniały prezent, gdyż każdy wysokiej klasy aparat ultrasonograficzny jest dla położnictwa bezcenny – podkreśla dr hab. n. med. Lidia Hirnle, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Prezent od miasta dla opieki okołoporodowej

– Są to drogie aparaty, w związku z czym zwykle jest ich mało w budynkach szpitalnych. Nasz oddział dzięki pomocy Urzędu Miasta i prezydenta Rafała Dutkiewicza ma takich aparatów już kilka, a to pozwala nam zmniejszyć kolejkę oczekiwania na badania i sprawić, że są one o wiele bardziej dostępne dla pacjentek – dodaje Lidia Hirnle.

Przekazanie aparatu do przeprowadzania badania USG to kontynuacja corocznej tradycji, gdy w okresie świąt Bożego Narodzenia władze miasta oddają w ręce wrocławskich lekarzy prezent związany z opieką okołoporodową.

– Zwracam się z apelem do mojego następcy lub następczyni na stanowisku prezydenta Wrocławia, by w kolejnych latach podtrzymywał tę piękną tradycję. Środki zostaną przeze mnie zabezpieczone, gdyż uważam, że to najlepszy sposób wydawania pieniędzy, na jaki możemy sobie pozwolić. W końcu przyczyniamy się do ratowania małych ludzkich istnień – powiedział prezydent Rafał Dutkiewicz.

Ponad 2 mln zł na sprzęt w ostatnich latach

Wsparcie Kliniki przy ul. Chałubińskiego to kolejny element realizacji programu „Zdrowa matka, zdrowe dziecko”.

– Miasto Wrocław cyklicznie kupuje sprzęt dla wrocławskich szpitali posiadających oddziały położniczo-ginekologiczne. W latach 2008-2017 na cały program wydaliśmy niemalże 5 mln złotych, w tym ponad 2 mln zł na różnego rodzaju sprzęt, m.in. do badania USG czy specjalne inkubatory. Do tego dochodzą szkoły rodzenia oraz punkty edukacyjno-informacyjne – wylicza Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Program ma na celu z jednej strony ułatwienie lekarzom diagnostyki, z drugiej poprawę poziomu wiedzy młodych przyszłych rodziców na temat opieki nad małym dzieckiem. – Odkąd realizujemy program, śmiertelność okołoporodowa we Wrocławiu spadła dwukrotnie – dodaje Joanna Nyczak.

To nie koniec dobrych informacji. W tym roku Klinika przy ul. Chałubińskiego, po raz pierwszy od 40 lat, przekroczy liczbę 2 tysięcy odebranych porodów, a cały Uniwersytecki Szpital Kliniczny (razem z oddziałem przy ul. Borowskiej 213) odnotuje ponad 4 tysiące urodzeń.