wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zainaugurowano Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018

Podpisaniem listu intencyjnego oraz powołaniem Komitetu Honorowego zainaugurowano w poniedziałek w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim obchody Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018. W najbliższych miesiącach we Wrocławiu planowanych jest wiele wydarzeń nad Odrą.

Reklama

Dolnośląski Rok Rzeki Odry to inicjatywa, która ma pozwolić na promowanie największej rzeki Zachodniej Polski, jako ważnego elementu budowania potencjału gospodarczego, turystycznego i społecznego. W konferencji inauguracyjnej w Sali Sesyjnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego wzięli udział przedstawiciele pięciu województw, przez które przepływa Odra. Oprócz Dolnego Śląska także marszałkowie województw: śląskiego, opolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego.

W inauguracji wzięli udział m.in.: Jerzy Wcisła - Senator RP, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Rozwoju Dróg Wodnych, Ryszard Galla – Poseł na Sejm RP, Przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry, Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski czy Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.

Więcej informacji o Samorządowym Roku Odry 2018.

Zwrócić się znów ku Odrze

– Dziś inaugurujemy obchody Samorządowego Roku Odry 2018. Chcemy, żeby zarówno wrocławianie, ale także inni mieszkańcy miast, przez które przepływa Odra zwrócili się znów ku rzece. Dlatego rozmawiamy na temat tego, w jakim stanie obecnie znajduje się Odra i jej dorzecza oraz, co musimy zrobić na przyszłość, m.in. w zakresie użeglownienia Odry. Samorządowy Rok Rzeki Odry powinien stać się impulsem do rozwoju i współpracy regionów nadodrzańskich – mówił marszałek województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

− Zależy nam na realizacji wszelkich projektów związanych z przywróceniem Odrze funkcji transportowych, współgrających z inwestycjami przeciwpowodziowymi, prowadzonymi na rzece i jej dopływach. W okolicach Wrocławia w kolejnych latach powinien powstać port, czyli potężne centrum multimodalne. Chcemy skorelować transport drogowy i kolejowy z transportem rzecznym. Jest to również kwestia środkowoeuropejskiego korytarza transportowego, który połączyłby kraje skandynawskie z Adriatykiem – dodał Cezary Przybylski.

Transportowe wykorzystanie Odry ma w niedalekiej przyszłości stanowić tanie i ekologiczne uzupełnienie oferty innych rodzajów transportu towarowego.

Dolnośląski Fundusz Odrzański 2018

Zgodnie z planami wkrótce nabrzeże całej Odry znów ma zacząć tętnić życiem. W związku z tym stworzono Dolnośląski Fundusz Odrzański 2018, który ma wspierać dolnośląskie gminy w realizacji projektów dotyczących budowy lub rozwoju małej infrastruktury nad Odrą oraz innymi rzekami lub zbiornikami wodnymi.

Organizowany jest także konkurs „W stronę Odry”, gdzie wspierane będą projekty sportowe i turystyczne realizowane na Odrze i jej dopływach, obejmujące nie tylko turystykę wodną, spływy, zloty, ale także imprezy sportowe i rekreacyjne organizowane dla mieszkańców Dolnego Śląska.

Wszystkie wydarzenia we Wrocławiu, związane z tegorocznymi obchodami Samorządowego Roku Odry, zostaną ujęte w oficjalnym kalendarzu Dolnośląskiego Roku Rzeki Odry 2018. Będą one także wstępem do rządowych planów dotyczących roku 2019, który ma zostać ogłoszony ogólnopolskim Rokiem Rzeki Odry przez Sejm RP.

Zobacz: Kalendarz wydarzeń Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018 we Wrocławiu oraz w całym województwie dolnośląskim.

Rezolucja o Dolnośląskim Roku Rzeki Odry

Przypomnijmy. W październiku 2017 roku Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął rezolucję ustanawiającą rok 2018 Dolnośląskim Rokiem Rzeki Odry. Został on ustanowiony na wniosek Zarządu Województwa Dolnośląskiego z inicjatywy radnej Ewy Rzewuskiej, Przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Do przedsięwzięcia włączyły się kolejne województwa: śląskie, opolskie, lubuskie i zachodniopomorskie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama