wroclaw.pl Najnowsze wiadomości dla mieszkańców Wrocławia
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 15°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Rozpoczął się 17. Zjazd Socjologiczny: Posłuchaj, jak działa świat

W inauguracji Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego wziął udział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Aż 800 referatów jest w agendzie 17. Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego, który w środę, 11 września rozpoczął się na Stadionie Wrocław. Obrady, prezentacje, dyskusje potrwają do soboty.

Reklama

Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny, którego głównym organizatorem jest Polskie Towarzystwo Socjologiczne, organizowany jest co trzy lata. Wrocław ostatni raz był jego gospodarzem w 1986 r. W tym roku współorganizatorami są Uniwersytet Wrocławski przy silnym wsparciu miasta Wrocław i Strefy Kultury Wrocław.

Przyjazd do stolicy Dolnego Śląska zapowiedziało 1300 osób, w tym socjolodzy m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Litwy, Węgier. Gościem nadzwyczajnym jest prof. Sari Hanafi, prezydent Międzynarodowego Towarzystwa Socjologicznego.

Hasło tegorocznego zjazdu brzmi: „Ja. My. Oni? Podmiotowość, tożsamość, przynależność” - zapowiada główne nurty tematów, które będą podejmować uczestnicy spotkania. – Stawiamy pytania o to, kim jesteśmy w sensie tożsamościowym oraz co sprawia, że tworzymy wspólnotę – mówi prof. Katarzyna Kajdanek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Migranci nas zmieniają

Tematem intensywnie obecnym w programie wydarzenia jest migracja.

Prof. Mikołaj Pawlak (Uniwersytet Warszawski): - Będziemy rozmawiali o Polsce, jako kraju migracji, o tym jaka jest faktyczna sytuacja migrantów w Polsce. W ZUS-ie jest ich zarejestrowanych około 600 tysięcy, ale to tylko ci, którzy pracują na umowy o pracę. Przyjrzymy się, jak miasta odpowiadają na zjawisko migracji. W końcu będziemy szukali odpowiedzi na pytanie, jak migranci zmieniają Polskę.

W programie zjazdu są także prelekcje i dyskusje dotyczące pozycji i roli socjologii oraz samych socjologów. – Zadaniem socjologów jest wyjaśnianie świata, ale i przewidywanie tego, co się może wydarzyć – mówi prof. Marcelina Zuber z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Portret Polaków

W inauguracji zjazdu wziął udział m.in. Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia (z wykształcenia: socjolog). – Ten zjazd to próba sportretowania Polaków przez wyzwania, jakie przed nami stają – mówił. Prezydent Wrocławia wspomniał, że władze miasta regularnie współpracują ze specjalistami z Instytutu Socjologii UWr, którzy przygotowują kolejne wersje Wrocławskiej Diagnozy Społecznej. To narzędzie, które służy do formatowania różnych polityk społecznych.

Jacek Sutryk mówił także o zjawiskach negatywnych, rejestrowanych przez naukowców. – To niecierpliwość, która przeszkadza w mądrym, długofalowym projektowaniu miasta. A druga to indywidualizm, zahaczający o egoizm, partykularyzm, który nie pozwala na budowanie wspólnoty – wyliczał prezydent Wrocławia.

Wybrane debaty zjazdu będą transmitowane za pomocą kanału vimeo.

Poznaj szczegółowy program 17. Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama