wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Trzy lata projektu „RoboSfera bez Barier” czyli uczniowie kontra roboty. Jedyny taki projekt w Polsce
Mikołaj i Stefan - uczniowie SP 8 we Wrocławiu fot. Grzegorz Rajter
Mikołaj i Stefan - uczniowie SP 8 we Wrocławiu

Bezpłatne warsztaty z robotyki były skierowane dla uczniów z niepełnosprawnościami. Dzięki nim aż 750 dzieci z 11 wrocławskich szkół mogło zetknąć się z nowymi technologiami, poznać tajniki robotyki, a także nauczyć się podstaw programowania.

Reklama

Jedyny taki projekt w Polsce

Uczniowie tworzyli roboty z klocków Lego pod okiem trenerów z Planety Robotów. Podczas zajęć uczyli się m.in. jak programowania i dobrze się przy tym bawili.

W programie „RoboSfera bez Barier” wzięły udział dzieci z różnymi stopniami niepełnosprawności, m.in. z autyzmem i ZA, niepełnosprawnością ruchową, afazją, niepełnosprawnością intelektualną, z chorobami genetycznymi czy dzieci niewidome oraz głuche.

Dzieci budowały roboty z klocków Lego, następnie były one programowane w pewnych celach, czyli miały zrealizować jakieś zadanie. Dzieci pracowały zespołowo, uczyły się też nowych, do tej pory nieznanych im elementów związanych z programowaniem i dzięki temu nabywały też nowe umiejętności. Szło im to naprawdę dobrze.
Robert Bednarski, Dyrektor ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki, Urząd Miejski Wrocławia

Jak przebiegały zajęcia z robotyki

Zajęcia pozwoliły na rozwijanie wśród dzieci umiejętności wizualno-przestrzennych, logicznego myślenia i planowania, kształtowania koordynacji czy funkcji poznawczych. Oprócz tego, wpłynęły pozytywnie także na umiejętność pracy w grupie.

Było dużo elementów strategii, nie tylko trzeba było zbudować dobrego robota, ale też dobrze nim sterować, więc było jeszcze więcej wyzwań niż się na początku wydawało. Najbardziej podobało mi się programowanie i wkładanie tych części docelowych, które dają duże efekty.
Stefan, uczeń SP 8, uczestnik warsztatów

Galeria zdjęć

Plany na przyszłość. Czy będzie kontynuacja projektu

Zajęcia z robotyki cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Pozwoliły rozwinąć w nich kreatywność, a także pomogły nauczycielom znaleźć nową metodę pracy. Kolejne warsztaty rozpoczną się już we wrześniu – odbędą się w Szkole Podstawowej nr 8 oraz Szkole Podstawowej nr 9.

To niezwykle ważny projekt dla wrocławskiej edukacji, szczególnie w dzisiejszych czasach. Projekt miał bardzo dobre recenzje przede wszystkim od dzieci, ale także od nauczycieli i dyrektorów, dlatego chcemy go kontynuować
Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM Wrocławia

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl