wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Mieszkańcy architektami podwórka przy Piotra Skargi
Mieszkańcy architektami podwórka przy Piotra Skargi

Mieszkańcy zakasali rękawy a efekty ich prac można już oglądać. (fot. materiały organizatora)

Zaniedbane podwórko przy ul. Skargi, nieopodal budynku biurowego – „Dominikański” całkiem zmieniło oblicze. Jest tam m.in. plenerowa siłownia, mural, mała architektura oraz zieleń. W ogromnej mierze za sprawą mieszkańców, którzy wcielili się w rolę architektów i stworzyli koncepcję zagospodarowania podwórka.  

Reklama

Od połowy październikla na podwórku przy ul. Piotra Skargi, obok budynku „Dominikański”, trwały prace rewitalizacyjne, które właśnie się zakończyły. Tym razem to mieszkańcy wcielili się w rolę architektów. Na wspólnych warsztatach z Fundacją Dom Pokoju, Infopunktem Łokietka 5 oraz Firmą Skanska stworzyli między innymi koncepcję plenerowej siłowni, małej architektury oraz zieleni.

Współpraca z mieszkańcami ulicy Piotra Skargi rozpoczęła się latem zeszłego roku od zrealizowanego wspólnie z Fundacją Dom Pokoju (reprezentuje część Infopunktu Łokietka 5), pikniku sąsiedzkiego. To była dobra okazja do dyskusji na temat oczekiwań i potrzeb lokalnej społeczności związanych z tym miejscem. Pierwszym widocznym efektem tych spotkań było zrealizowanie dwóch murali nawiązujących do historii miejsca na ścianach garaży okalających podwórko. W kolejnym etapie zorganizowana została druga edycja warsztatów sąsiedzkich, na których przedstawiono rysunek z propozycją nowych funkcji podwórka. Po konsultacji z mieszkańcami i uwzględnieniem ich komentarzy, wypracowano finalny projekt rewitalizacji tego miejsca.

– Znalezienie rozwiązań, które zaspokoiłyby potrzeby wszystkich użytkowników podwórka nie było łatwe. W naszym podejściu do projektowania to właśnie głos mieszkańców jest najważniejszy. To oni są ekspertami, a nie projektant – opowiada o o warsztatach z mieszkańcami mówi Maja Zabokrzycka, reprezentująca Fundację Dom Pokoju oraz Infopunkt Łokietka 5. Jak podkreśla, część mieszkańców bardzo zaangażowało się we współpracę z nimi i firmą Skanska, informując o trudnościach, dzwoniąc stale, żeby dowiedzieć się, jakie są postępy. – Mamy nadzieję, że oddajemy mieszkańcom podwórko, które będzie im dobrze służyć. Także jako miejsce spotkań i spędzania czasu, bo do tej pory nie korzystali z niego w taki sposób – dodaje Maja Zabokrzycka.

– Możliwość spotkania z mieszkańcami była nie tylko okazją do poznania się, ale i zebrania potrzeb i pomysłów na przestrzeń łączącą „Dominikański” z sąsiadującymi budynkami mieszkalnymi. Budując tu budynek biurowy, staliśmy się częścią tej dzielnicy i tak jak jej mieszkańcy, czujemy się za nią odpowiedzialni – komentuje Anna Życińska, starszy menedżer projektu w Skanska Property Poland.  

W listopadzie firma oddała podwórko w nowej, zmienionej formie z powrotem w ręce swoich sąsiadów. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl