4. Miasto remontuje siedziby rad osiedli

Większa powierzchnia i bardziej komfortowe warunki – tak będzie już niedługo w odnowionych biurach wrocławskich rad osiedli. Obecnie trwają prace przy budowie i remontach kilku ich siedzib. Kolejne tego typu inwestycje już są planowane.

Siedziba Rady Osiedla na Starym Mieście

Niebawem całkowitą metamorfozę przejdzie lokal Rady Osiedla Stare Miasto przy ul. Piaskowej 5-7 we Wrocławiu. W odnowionej przestrzeni powstanie wielofunkcyjna sala, pomieszczenie biurowe, WC przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami oraz magazyn.

– Lokal zostanie wyposażony także w nową instalację wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, elektryczną oraz teletechniczną. Dodatkowo, sala główna i pomieszczenie biurowe będą klimatyzowane  – poinformował Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Prace remontowe przy ul. Piaskowej 5-7 obejmą także m.in.: zarówno wykonanie nowych ścian działowych, jak i wymianę sufitów oraz drzwi. Inwestycja będzie kosztować blisko 220 tys. zł.

– Będzie można zrealizować więcej aktywności. Będziemy mogli zaprosić was do większego współdziałania, bo... będzie na to miejsce. Trzymamy kciuki za pracę nad nowym miejscem działań na osiedlu – podsumowują planowaną inwestycję przedstawiciele Rady Osiedla Stare Miasto.

Remont lokalu RO Stare Miasto rozpocznie się jeszcze w kwietniu br., a potrwa do końca października 2021 r.

Rada Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice

Aktualnie trwają też prace m.in. przy przebudowie budynku Ośrodka Działań Społeczno-Kulturalnych PIAST na Pilczycach, w którym swoją nową siedzibę będzie miała też rada tamtejszego osiedla.

– Bardzo nas cieszy, że rada będzie miała swoją siedzibę, z osobnym wejściem, wyłącznie na swój użytek. Będzie wtedy łatwiej i sprawniej nam funkcjonować – podkreśla Henryk Macała, przewodniczący RO Pilczyce-Kozanów-Popowice.

Dużo zmieni się też wokół budynku przy ul. Rękodzielniczej.

– W ramach inwestycji zaplanowaliśmy przebudowę instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na zewnątrz pojawią się też nowe chodniki, elementy małej architektury, ogrodzenie z bramą wjazdową, miejsca postojowe oraz dodatkowe trawniki. Na dachu natomiast zamontowana zostanie instalacja fotowoltaiczna – mówi Bartosz Nowak z Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.

Przebudowa budynku Ośrodka Działań Społeczno-Kulturalnych PIAST na Pilczycach, fot. T. Hołod

Cała przebudowa Ośrodka Działań Społeczno-Kulturalnych PIAST kosztować będzie prawie 3 mln zł i potrwa do końca lipca 2021 r.

Czytaj też: Rada Osiedla Przedmieście Oławskie ma nową siedzibę [ZDJĘCIA]

Rada Osiedla Kowale

W trakcie odbiorów jest również inwestycja na Kowalach, gdzie w nowym budynku przy ul. Ełckiej powstaje Centrum Aktywności Lokalnej, a w nim siedziba Rady Osiedla Kowale. Koszt całej inwestycji to ponad 1,6 mln zł.

– Nowy budynek o powierzchni użytkowej ponad 160 mkw. wyposażony jest m.in. w: sale spotkań, aneks socjalny i pomieszczenie gospodarcze, hol, jak i właśnie biuro rady. W nim odbywać się będą spotkania z mieszkańcami osiedla – dodaje Bartosz Nowak. – Przy tej inwestycji postawiliśmy też na ekologiczne rozwiązania tj. m.in.: fotowoltaika czy panele klimatyzacyjne – dodaje.

Rada Osiedla Maślice

Na nową siedzibę czeka też Rada Osiedla Maślice. Przygotowywana jest ona w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Suwalskiej 11, które obecnie jest budowane.

– Już nie możemy doczekać się, kiedy przeniesiemy się do nowego biura. Do tej pory nie mieliśmy takiego niezależnego, swojego pomieszczenia. Teraz będziemy mieli i jesteśmy z tego bardzo zadowoleni – podkreśla Renata Cierniak, przewodnicząca RO Maślice.

W tym budynku biuro Rady Osiedla zajmować będzie ok. 12,5 mkw. Poza tym do jej dyspozycji będą też np.: blok sanitarny, aneksy kuchenne czy wielofunkcyjna sala CAL-u. Cała inwestycja kosztować będzie prawie 4 mln zł.

Budowa Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Suwalskiej 11, fot. T. Hołod

Poza tym, trwają jeszcze ostatnie prace inwestycyjne w lokalu należącym do Rady Osiedla Muchobór Wielki. Wkrótce planowana jest też przebudowa Rady Osiedla Oporów i Rady Osiedla Pawłowice.