4. Kamienice przy ul. Chudoby jak nowe [WIDEO]

Ulica Chudoby we Wrocławiu przechodzi obecnie całkowitą metamorfozę. To za sprawą rewitalizacji gminnych kamienic, które przeprowadza miasto.

W ostatnich tygodniach zakończył się remont kolejnej miejskiej kamienicy przy ul. Chudoby. Tym razem kapitalną renowację przeszedł, powstały z początkiem XX w., budynek nr 13. Szeroki zakres prac nie tylko przywrócił mu dawny blask, ale też znacząco poprawił komfort i bezpieczeństwo lokatorów. Koszt inwestycji ok. 3 mln złotych.

– Wymieniliśmy m.in.: uszkodzone stropy, ociepliliśmy dach, klatkę schodową, piwnice. Wymieniliśmy także stolarkę okienną oraz wykonaliśmy nową wentylację, instalację sanitarną oraz domofonową – wymienia Katarzyna Galewska, rzeczniczka prasowa Wrocławskich Mieszkań. – Wyremontowaliśmy też elewację frontową, eksponując bogatą sztukaterię – dodaje.

Czytaj też: Rusza remont budynku przy ul. Chudoby 13

Cieszy oko mieszkańców

Zadowolenia z remontów nie kryją mieszkańcy kamienic.

– Cały budynek został odnowiony, wygląda bardzo ciekawie. Wszystkim się podoba. Nawet jak przyjeżdża rodzina, to mówią, że to najładniejsza klatka na tej ulicy – potwierdza Paulina Bocheńska, mieszkanka kamienicy przy ul. Chudoby. – Teraz naprawdę jest przytulnie, chce się wracać do domu – dodaje.

Wyremontowana klatka schodowa kamienicy przy ul. Chudoby 13, fot. www.wroclaw.pl

Wcześniej w budynku wymienione zostało ogrzewanie na bardziej ekologiczne. Zlikwidowano stare piece, podłączając wszystkich lokatorów do miejskiej sieci ciepłowniczej. To znacząco zwiększyło efektywność energetyczną budynków, o prawie 70% zmniejszyło się bowiem zapotrzebowanie na ciepło, zmniejszona została także emisja szkodliwego CO2.

Czytaj także: Akcja „Zmień piec” - 3,5 tys. pieców do likwidacji we Wrocławiu w 2021 r.

– Centralne ogrzewanie to dla nas duże udogodnienie. Nie trzeba węgla nosić, co szczególnie dla osób starszych jest bardzo ważne. Mieszkam tu prawie 70 lat i cieszę się, że kamienice są coraz ładniejsze. To, co było kiedyś, a jest teraz, to ogromna różnica, a przecież ma być jeszcze ładniej – mówi Zofia Jakubowska, mieszkanka kamienicy przy ul. Chudoby.

Czytaj też: Remonty wrocławskich kamienic w 2020 r. [WIDEO]  Inwestycji przy ul. Chudoby ciąg dalszy Kamienica nr 13 to już trzeci gminny budynek przy ul. Chudoby, który przeszedł kompleksową renowację. W ubiegłym roku podobne inwestycje, za ok. 4 mln złotych, zrealizowano przy ul. Chudoby 6 i 8. Obecnie trwa remont budynku nr 14, który kosztować będzie ok. 1,5 mln złotych. Wyremontowane kamienice przy ul. Chudoby 6 i 8, zdj. www.wroclaw.pl - Po przeprowadzeniu w ubiegłych latach prac termomodernizacyjnych, obecnie trwają prace przy odnawianiu elewacji budynku. Będzie także wyremontowana klatka schodowa, uporządkowany system wentylacji, wymieniona instalacja sanitarna oraz nowa instalacja domofonowa. Efekty powinniśmy zobaczyć już pod koniec wakacji - podkreśla Katarzyna Galewska. - I to nie koniec inwestycji w tym rejonie. Planujemy już kolejne remonty - zapewnia. Czytaj też: Przyznano dotacje na remonty zabytkowych kamienic [ZDJĘCIA]

Łącznie, na remonty gminnych budynków przy ul. Chudoby, wydano do tej pory ponad 11 mln złotych. W części inwestycje finansowane były ze środków Unii Europejskiej.