wroclaw.pl strona główna

Środowisko Wrocław monitoruje Odrę. Specjalna bojka w rzece

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Remont kamienicy przy Piłsudskiego odsłonił dawne szyldy

Ciekawe odkrycie na fasadzie budynku Urzędu Miejskiego. Podczas remontu budynku na rogu ulic Piłsudskiego i Gabrieli Zapolskiej, odsłonięto dwa zabytkowe napisy reklamowe mieszczącego się tam po wojnie sklepu „PANI”. Pochodzą z lat 1946-1947. To jedne z najlepiej zachowanych polskich szyldów z tego okresu w naszym mieście.

Reklama

Pierwszy szyld informuje o "Składzie Fabrycznym Wytwórni...", a drugi o "Wytwórni ..." Esencji i Aromatów "PANI" Warszawa-Wrocław. Zakład prowadzony był przez Bronisława Tracza.

Wiemy, że miał swoje własne stoisko wystawiennicze na zorganizowanej Wystawie Ziem Odzyskanych w 1948 r. (pojawia się w katalogu wystawienniczym). Odnotowany został także w 1947 roku w "Dolnośląskim Informatorze Gospodarczym". Napisy wykonał pan B. Lipiński, właściciel Zakładu Artystyczno- Malarskiego "SZTUKA", który znajdował się od strony ul. Gabrieli Zapolskiej.

fot. Andrzej Czyszczoń

Dawne reklamy zostaną zachowane. Kompletnie zachowany szyld w języku polskim, z lat 40. to prawdziwa rzadkość. Jak podkreślają znawcy tematu – odkryte napisy są ciekawym świadectwem odradzającego się po wojnie Wrocławia, pamiątką „okresu pionierskiego”.

W czasach, gdy powstawały, ulica Piłsudskiego nosiła nazwę Ogrodowej, co jest bezpośrednim tłumaczeniem z języka niemieckiego (Gartenstrasse). Wskazuje na to wycinek z Dolnośląskiego Informatora Gospodarczego z 1947 roku.

Wycinek z Dolnośląskiego Informatora Gospodarczego z 1947 roku. Źródło: polska-org.pl

Napisy poddano bieżącej, zachowawczej konserwacji, minimalnie ingerując w ich stan, aby zachować autentyzm. Prace przeprowadzono w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama